Erişilebilirlik

"Rusya'nın ABD'yi Yok Edecek Silahları Var"


Rusya Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Nikolay Patruşev

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in yakın müttefiklerinden Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Nikolay Patruşev, varlığının tehdit edilmesi durumunda Rusya'nın Amerika dahil tüm düşmanlarını yok edecek silahlara sahip olduğu uyarısında bulundu. Patruşev, Washington'u, Moskova'nın nükleer gücünü hafife almakla suçladı.

Patruşev, bu açıklamalarıyla, dünyanın en büyük iki nükleer gücü Amerika ve Rusya arasında nükleer düello olasılığını gündeme getiren üst düzey Rus yetkililer arasına katıldı. Moskova, nükleer yüzleşmeden kaçınmak istediğini ifade ediyor.

Patruşev, Rus devlet gazetesi Rossiiskaya Gazeta'ya bugün yaptığı açıklamada, "Kendi propagandalarına hapsolan Amerikalı siyasetçiler, Rusya'yla doğrudan çatışma durumunda, Amerika'nın önleyici füze saldırısında bulunabileceği ve Rusya'nın buna karşılık veremeyeceğini düşünüyor. Bu sağduyusuz bir aptallıktır ve çok tehlikelidir" dedi.

Rusya Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Patruşev, "Rusya sabırlıdır ve askeri avantajıyla hiç kimseyi korkutmaz. Ancak kendi varlığına karşı tehdit oluşturması durumunda Rusya'nın Amerika dahil tüm düşmanlarını yok etme becerisine sahip modern ve eşsiz silahları var" şeklinde konuştu.

Rusya, geçen yıl Şubat ayında başlattığı ve ”özel askeri operasyon” olarak tanımladığı Ukrayna işgalinin nedenlerinden birinin Kiev'in NATO savunma ittifakıyla yakınlaşmasından kaynaklanan güvenlik tehdidine karşı koymak olduğunu savunuyor.

Moskova, o dönemden bu yana kamuoyuna herhangi bir kanıt sunmadan, Batı'yı nükleer tehditlerde bulunmakla suçluyor ve Rus devletinin varlığının tehlikeye girmesi durumunda nükleer silahlarını kullanmaya hazır olduğunu kaydediyor.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, haftasonunda yaptığı açıklamada, Rusya'nın yakın müttefiki Belarus'un toprakları içine taktiksel nükleer füze konuşlandıracağını açıklayarak Kiev'e verdiği askeri destek konusunda NATO'yu uyarmıştı.

"NATO ülkeleri Ukrayna çatışmasında taraftır"

Öte yandan Patruşev, bugün Rossiyskaya Gazeta'ya verdiği söyleşide, NATO ülkelerinin Ukrayna'daki savaşa taraf olduğunu da kaydetti.

Rossiyskaya Gazeta, Patruşev'in "Aslında NATO ülkeleri çatışmaya taraf olmuştur. Ukrayna'yı koca bir askeri kamp haline getirdiler. Ukrayna askerlerine silah ve mühimmat gönderiyorlar, onlara istihbarat sağlıyorlar" şeklinde konuştuğunu bildirdi.

Rus iç istihbarat dairesi FSB'nin eski başkanı olan Nikolay Patruşev, Cumhurbaşkanı Putin'in yakın çevresindeki en şahin tavırlı yetkililerden biri olarak tanınıyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD’de ilk: Trump’a 37 federal suçlama - 9 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG