Erişilebilirlik

Rusya Bombardımana Devam Etti Putin Xi ile Görüştü


Rusya Ukrayna'ya İran yapımı 16 Şahid SİHA'sıyla saldırmaya devam ediyor
Rusya Ukrayna'ya İran yapımı 16 Şahid SİHA'sıyla saldırmaya devam ediyor

Ukraynalı yetkililer, Rusya'nın gece Ukrayna'ya İran yapımı 16 Şahid SİHA'sıyla saldırmaya devam ettiğini, bu saldırıların, Ukrayna'daki kritik altyapıya onlarca füzeyle girişilen saldırıdan bir gün sonra geldiğini bildirdi.

Reuters'ın görgü tanığı, Kiev'in 20 kilometre güneyinde birkaç patlama ve uçaksavar ateşi sesi duyduğunu bildirdi. Görgü tanığı, şafak vakti saldırıların sona erdiğini ve gündüz ve gece kesilmeksizin süren bombardımandan sonra bölge sakinlerinin dışarı adım atmaya başladığını söyledi.

Ukrayna ordusu, tüm SİHA'ların tahrip edildiğini kaydetti. Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, 7 SİHA'nın Kiev'i hedef aldığını, saldırılarda idari bir binanın hasar gördüğünü söyledi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, savaşla ilgili günlük brifinginde, Rusya'nın son 24 saatte toplam 85 füze ve 35 hava saldırısı düzenlediğini, farklı roket fırlatma sistemlerinden 63 saldırı daha yapıldığını bildirdi.

Interfax haber ajansı, Rusya Savunma Bakanlığı'nın Ukrayna'nın enerji ve askeri sanayi altyapısına yüksek hassasiyete sahip silahlarla "dev bir saldırı" düzenlediğini bildirdiğini duyurdu.

Bakanlık, saldırıların askeri teçhizat imalatı ve onarımını sekteye uğrattığını, yedek askerlerin hareketliliğini kısıtladığını bildirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ise saldırıların enerji altyapısını hedef aldığını ve çoğunun bertaraf edildiğini söyledi.

Zelenski, elektrik kesintilerinin "özellikle zorluk yarattığı" bölgelerin başkent Kiev, güneyde Odesa ve Herson ile civarı ve batıda Polonya sınırı yakınındaki Lviv ve civarı olduğunu belirtti.

Zelenski, "Yine de bu durum, kahraman uçaksavar ateşçilerimiz ve hava savunmamız olmasaydı nelerle karşılaşabileceğimizin yanında hiç kalıyor" ifadelerini kullandı.

Ukrayna elektrik enerjisi ağı işletmecisi Ukrenergo, Ukrayna'nın enerji sistemindeki noksanlığın, dünkü saldırılardan önceki seviyeyle aynı olduğunu bildirdi.

Ukrenergo, "Hasarın elektrik sisteminin işletmesine etkileri düşmanın beklentilerinden daha az oldu" açıklaması yaptı ancak güney ve doğudaki bölgelerde durumun zor olmaya devam ettiğini bildirdi.

Ukrayna ordusu ayrıca Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki Bahmut kenti civarındaki 20 yerleşim yerine topçu saldırısı düzenlediğini, Herson ve Zaporijya'daysa 25'ten fazla yerleşim yerinin hedef alındığını kaydetti.

Öte yandan Kremlin, dün yakın müttefiki Belarus'ın hava sahasına girdiğini iddia ettiği Ukrayna'ya ait bir uçaksavar füzesinin düşürülmeden önce büyük kaygı uyandırdığını belirtti.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, olayın Rusya'nın kışkırtması olduğunu, ancak kendi semalarını koruma hakkını saklı tuttuğunu ve olaya ilişkin "tarafsız bir soruşturma" başlatmaya hazır olduğunu bildirdi.

Reuters haber ajansı, savaş alanına ilişkin haberleri bağımsız kaynaklardan doğrulatamadı.

Putin'den Çin Cumhurbaşkanı'na davet

Öte yandan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le bir video konferans toplantısı yaptı. Xi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesini kınamayan en güçlü dünya lideri.

Rus devlet televizyonunda yayınlanan video konferans sırasında Çinli liderle 8 dakika konuşan Putin, "sevgili dostu" olarak nitelediği Xi'nin "dünyaya Rus-Çin ilişkilerinin yakınlığını göstermek için" ilkbaharda Moskova'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmesini beklediğini söyledi.

Putin, iki ülke arasındaki askeri işbirliğini derinleştirmeyi hedeflediğini kaydetti.

Görüşme sırasında iki dakika konuşan Xi, Çin'in, dünyada şu anda "zor" olarak tanımladığı durum zemininde Rusya ile stratejik işbirliğini arttırmaya hazır olduğunu kaydetti.

Stoltenberg'den NATO üyelerine Ukrayna'ya daha fazla silah tedarik etme çağrısı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün yayınlanan bir söyleşiye göre NATO üyelerinden Ukrayna'ya daha fazla silah tedarik etmelerini istedi.

Stoltenberg, Alman haber ajansı DPA'ya verdiği söyleşide, "Müttefikleri daha fazlasını yapmaya çağırıyorum. Ukrayna'nın üstünlük sağlaması ve Putin'in savaşı kazanmamars, hepimizin güvenlik çıkarı açısından önemli" dedi.

Stoltenberg ayrıca "Çoğu savaşın müzakere masasında sona erdiğini biliyoruz. Bu savaş da büyük olasılıkla bu şekilde sonlanacak. Ancak Ukrayna'nın bu müzakerelerde elde edeceği başarı, askeri duruma bağlı" ifadelerini kullandı.

Öte yandan İngiltere, Ukrayna'ya bin metal dedektörü ve mayın tarlalarının temizlenmesini sağlamak ve bombaları etkisiz hale getirmek için 100 kit verdiğini bildirdi. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, dün, İngiltere'nin 2023 yılında Ukrayna'ya askeri yardım amacıyla 2 milyar 300 milyon sterlin ayıracağını kaydetmişti. Bu miktar, İngiltere'nin Ukrayna'ya bu yıl sağladığı yardım miktarıyla aynı.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG