Erişilebilirlik

Rusya'da Savaş Karşıtı Gazeteciye 6 Yıl Hapis Cezası


Rus gazeteci Maria Ponomarenko
Rus gazeteci Maria Ponomarenko

Rusya’da savaşı eleştiren ve Rus ordusunun Ukrayna’da bir tiyatro binasını bombaladığını haber yapan gazeteciye 6 yıl hapis cezası verild. Mahkeme gazetecinin 5 yıl boyunca da mesleğini yapmasına izin verilmemesi kararı aldı.

Maria Ponomarenko isimli Rus gazetecesi Sibirya’daki Barnaul şehri mahkemesinde görülen davada, gazeteci hakkında savcılık 9 yıl hapis cezası talep etti. Yargılama sonucunda Ponomarenko’ya 6 yıl hapis cezası ve 5 yıl da mesleğini yapmama cezası verildi.

Mahkemede yaptığı savunması sırasında Maria Ponomarenko “Komşunuza saldırmak suçtur. Vatanseverlik yaşadığın vatanı sevmektir. Birinin vatan sevgisi suçu teşvik etmesiyle ifade edilemez. Bu bir savaşsa buna savaş deyin. Bu orduya karşı da işlenen bir suçtur. Aksi takdirde bu kaybedilmiş askerlerin mezarına tükürmek gibi bir hakarettir” ifadelerini kullandı.

Ponomarenko’nun haberini yaptığı bombardıman 15 Mart 2022 tarihinde Ukrayna’nın Mariupol şehrindeki Donetsk Bölgesel Tiyatrosu binasının bombalanması haberiydi. Tiyatro binasına sivillerin sığındığı biliniyordu.

Kiev, olay sonrasında Rusya’yı sivilleri hedef almakla suçlarken Moskova yönetimi saldırıyı Ukrayna milliyetçi grupların yaparak Rusya’yı suçladıklarını iddia etmişti. Ukraynalı yetkililer olayda en az 300 sivilin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Uluslararası Af Örgütü yaptığı soruşturma neticesinde saldırının Rus kuvvetleri tarafından yapıldığını açıklamıştı.

Ponomarenko da olayın ardından yaptığı haber ve paylaşımlar nedeniyle geçen yıl Nisan ayında tutuklanmıştı.Rus Kommersant gazetesi, Ponomarenko’nun hapiste kaldığı sürede, histeri krizi geçirerek bileklerini kestiği haberini de yapmıştı.

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG