Erişilebilirlik

Rusya’dan ABD’ye Yeni Diplomatik Misilleme


Washington ve Moskova arasındaki diplomatik misillemeler devam ediyor. Son olarak Moskova, Amerikalı diplomatlara tanınan park ayrıcalıklarını kaldırdı.

Devlet kanalı Rossiya 24’e göre, St. Petersburg’da bulunan Amerikan Konsolosluğu’nun önündeki park yerlerinin üzeri yaya geçidi olarak boyandı. Yekaterinburg’da ise konsolosluk önündeki özel park işaretleri kaldırıldı.

Moskova’daki Amerikan Büyükelçiliği’nin sözcülerinden Mariya Olson konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’daki Amerikan diplomatik misyonları ile Amerikan topraklarındaki Rus diplomatik misyonlarının “tam eşit” hale getirileceğini söyledi. Rus medyası ise park yeri ayrıcalıklarının kaldırılmasının yanı sıra Amerikan diplomatik misyonlarının personel sayısının ve diplomatik giriş izinlerinin azaltılması gibi başka adımların da atılabileceğini yazdı.

ABD Seantosu Temmuz ayında Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar içeren tasarıyı onaylamış, ardından iki ülke diplomatik misyonlar üzerinden karşılıklı misillemelere başlamıştı. Son olarak ABD Rusya’nın San Francisco Konsolosluğu ile Washington ve New York’taki konsolosluk tesislerini kapatmasını istemişti.

XS
SM
MD
LG