Erişilebilirlik

Rusya'dan Amerika'ya 'Arama' Suçlaması


Rusya Dışişleri Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu FBI’ı, Rusya’nın San Francisco Konsolosluğu'nda arama yapmayı planlamakla suçladı.

ABD, Moskova’ya misilleme olarak Rusya’nın San Francisco’daki konsolosluğunun kapatılmasını, Washington ve New York’taki diplomatik varlığını da küçültmesini istemişti.

Bakanlık sözcüsü Maria Zakharova, böyle bir aramanın, ‘Rus vatandaşlarının güvenliğine doğrudan tehdit yaratacağını’ belirtti. Amerika yetkilileri, böyle bir arama planının var olup olmadığını doğrulamadı.

Zakharova yaptığı açıklamada şunları da belirtti: ‘Amerikan özel servisleri, 2 Eylül’de San Francisco’daki konsolosluk binası ve binanın içinde bulunan diplomatik dokunulmazlığı olan diplomatların kaldıkları apartman dairelerinde arama yapmak niyetindeydi.’

Öte yandan, AP haber ajansının bilgilerine göre, konsolosluk binasının bacasından siyah dumanlar çıkması üzerine itfaiye çağrıldı ancak binaya alınmadılar. İtfaiye yetkilileri de yangının bina içindeki bir şöminede ve kontrollu olduğuna karar verdiklerini belirtti.

İtfaiye yetkilileri, dışarıda hava 35 dereceyken, bina içindekilerin ne yaktıklarını bilmediklerini belirtti.

Ayrıca, Rus Dışişleri Bakanlığı, bir üst düzey Amerikalı diplomatı da Moskova’da Bakanlığa çağırdı. Bunun nedeninin de, Amerika’nın, Washington’da kapanan Rusya Ticaret Ateşeliği’ni aramak istemedi iddiası. Açıklamada, Amerikalı yetkililerin, ateşeliğin kapısını kırmakla tehdit ettiği söylendi, ancak hangi birimin bu tehdidi yaptığı belirtilmedi.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG