Erişilebilirlik

Rusya'dan Ukrayna'da Savaşan Eski Mahkumlara Af


Wagner paralı asker grubu
Wagner paralı asker grubu

Rusya, Wagner paralı asker şirketi bünyesinde Ukrayna’ya karşı savaşan 5 binden fazla eski mahkum af getirdi. Konuya ilişkin açıklamayı Wagner şirketi kurucusu Yevgeny Prigozhin yaptı.

Wagner isimli eski Rus askerlerden kurulu şirket, Rusya’nın Ukrayna savaşında son dönemde önemli bir rol üstlenmeye başlamıştı. Bu noktada şirket Rusya’da hapishanede kalan binlerce mahkuma Ukrayna’da tehlikeli cephelerde savaşa katılmaları karşılığında özgürlük vaadinde bulundu.

Rusya lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen şirketin yöneticisi Prigozhin, Telegram kanalında yaptığı açıklamada An itibariyle Wagner’le yaptıkları sözleşmeyi tamamlayan 5 binden fazla eski mahkum affedildi” dedi.

Wagner'in kurucu ve yöneticisi Yevgeny Prigozhin
Wagner'in kurucu ve yöneticisi Yevgeny Prigozhin

Prigozhin, Wagner sayesinde af kazanan kişilerin topluma karıştıktan sonra yeniden suç işleme oranlarının sadece binde 31 olduğunu iddia etti.

ABD yönetimi Putin’e yakın Prigozhin’i bir Rus oligark olarak tanımlamış ve kendisinin ABD seçimlerine müdahele etme girişimlerine de karıştığı gerekçesiyle yaptırım listesine almıştı.

Wagner şirkeri yöneticisi Prigozhin kendisi de eski bir mahkum. Prigozhin’in 1990’lı yıllarda karıştığı suçlardan dolayı Rusya’da 9 yıl hapis yattığı biliniyor. Prigozhin’in hırsızlık ve benzeri suçlardan ceza aldığı belirtiliyor.

Wagner’in paralı askerlerinin bugüne dek Libya, Suriye, Orta Afrika Cumhuriyet ve Mali’de silahlı çatışmalara girdikleri biliniyor.

STÜDYO VOA

Döner Almanlar'ın mı, Türkler'in mi markası? 12 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG