Erişilebilirlik

Rusya: ‘İdlib’de Mülteci Kriziyle İlgili Verilen Bilgiler Asılsız’


Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu (arşiv)

Rus Interfax haber ajansının Savunma Bakanlığı açıklamasına dayandırdığı haberine göre, Moskova şu anda Suriye-Türkiye sınırı civarında 200 bine yakın mültecinin bulunduğunu belirtti. Ancak Rusya, 2020 yılında şimdiye kadar Suriye’deki çatışma bölgelerinden kaçaran sınırı geçenlerin sayısının 35 binden fazla olmadığını iddia etti.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Avrupa’daki göz krizini çözmek için İdlib’de teröre karşı savaşmayı durdurmayacağını söyledi.

Lavrov bu açıklamayı Finlandiya Dışişleri Bakanı ile Helsinki’de düzenlediği basın toplantısında yaptı.

Türkiye geçen hafta, İdlib’de çatışmalardan kaçan Suriyeli mültecilerin kara ve deniz üzerinden Avrupa’ya gitmelerine artık engel olmayacağını açıklamıştı.

BM Aralık ayından bu yana Suriye’nin kuzeybatısında bir milyona yakın kişinin yerlerinden olduğunu, 9 yıldır süren iç savaşın en ağır insani krizinin yaşandığını belirtiyor.

Putin Merkel’le İdlib’i konuştu

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Almanya Başbakanı Angela Merkel ile İdlib’deki gelişmeler hakkında telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

RIA haber ajansının bildirdiğine göre Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin ve Merkel, Rus liderin Perşembe günü Moskova’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yapacağı görüşmenin sonuç vermesini umduklarını dile getirdi.

XS
SM
MD
LG