Erişilebilirlik

Rusya: 'Suriye’deki Kimyasal Saldırıyı İngiltere Tezgahladı'


Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de yapıldığı iddia edilen kimyasal saldırının, arkasında İngiltere’nin bulunduğu bir provokasyon olarak niteledi.Bakanlık, olayın İngiltere tarafından “tezgahlandığını ve yönetildiğini” öne sürdü.

Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, “İngiltere’nin bu provokasyonun organizasyonunda doğrudan dahiliyeti olduğunu gösteren kanıtlara sahibiz” dedi.

Konaşenkov, Duma’daki hastanede görev yapan sağlık görevlilerinin açıklamalarını paylaştı. Bu açıklamalarda görevliler, ellerinde video kameralarıyla bir grup kişinin hastaneye girdiğini, hastaların kimyasal silahlarla vurulduğu şeklinde bağırdığını ve panik yarattığı belirtiyor. Görevliler, hastaların hiçbirinin kimyasal silah sonucu yaralanmadığını söylüyor.

Rus sözcü, İngiltere’nin bu provokasyona doğrudan dahil olduğu iddiasının ötesinde, bunu gösteren daha başka ayrıntı ya da delil paylaşmadı.

İngiltere'den sert yalanlama

Rusya’nın bu iddiası İngiltere tarafından sert biçimde yalanlandı. İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce, iddiayı “tuhaf” ve “düpedüz yalan” olarak niteledi.

Pierce, “Şunu kesin biçimde belirtmek isterim ki, İngiltere’nin bir kimyasal silah kullanımında hiçbir dahiliyeti yoktur ve asla da olmaz” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nin acil oturumundan çıkarken gazetecilere konuşan Pierce, Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsünün Suriye’deki saldırı “Bu İngiltere’nin bir oyunu” açıklaması için “Garip. Rus propaganda makinesinden şu ana kadar gördüğümüz en kötü yalan haberlerden biri” ifadesini kullandı.

XS
SM
MD
LG