Erişilebilirlik

Rusya'nın tahıl silolarına saldırmasına rağmen bir yük gemisi Ukrayna'nın Odesa Limanı'ndan ayrıldı


Hong Kong bandıralı yük gemisi Joseph Schulte
Hong Kong bandıralı yük gemisi Joseph Schulte

Ukrayna, Rusya'nın gece tahıl depolarına saldırılar düzenlediğini, ancak Moskova'nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çıkması sonrasında gemileri hedef alma tehditlerine rağmen bugün tahıl yüklü bir geminin Odesa Limanı'ndan ayrıldığını bildirdi.

Moskova'daysa beş kaynak, Rusya'nın Ukrayna işgali sonrasında Rus para birimi rublenin baskı altında girmesi nedeniyle sıkı sermaye kontrolleri uygulamayı ele aldığını bildirdi. Ukrayna işgali Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımların yanısıra askeri harcamaların artması nedeniyle Rus ekonomisini sıkıntıya soktu.

Hong Kong bandıralı Joseph Schulte adlı gemi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal ettiği 24 Şubat 2022'den bu yana Odesa Limanı'nda mahsur kalmıştı. Geminin Odesa'dan ayrılması, Rusya'nın Ukrayna'nın tahıl ihracat altyapısına düzenlediği bir dizi saldırıyı izledi.

Ukraynalı yetkililer, Rusya'nın gece düzenlediği saldırıların, savaş döneminde gıda ihracatları açısından kritik önem taşıyan bir rota olan Tuna Nehri'ndeki Reni kentinde bulunan tahıl silo ve depolarını tahrip ettiğini bildirdi. Yetkililer, hasar gören tahıl depolarının, etrafa saçılan tahıl ve ayçiçeklerinin görüntülerini paylaştı.

Moskova'dan saldırılara ilişkin açıklama gelmedi. Bir kaynak, limanın faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. Chicago buğday borsasında bugün buğday fiyatları, Rusya'nın Ukrayna tahıl depolarına saldırdığı haberi üzerine yüzde 1 arttı.

Rusya, Temmuz ayı ortasında Türkiye ve Birleşmiş Milletler himayesinde Ukrayna tahılının güvenli ihracatının sağlanması amacıyla varılan Karadeniz tahıl anlaşmasından çekildikten sonra Ukrayna limanlarına ve tahıl silolarına düzenli olarak hava saldırılarında bulunuyor. Ukrayna'dan ayrılan her türlü gemiyi olası askeri hedef olarak algılayacağı tehdidinde bulunan Rusya, Pazar günü de Ukrayna'ya giden Palau bandıralı Şükrü Okan adlı kargo gemisine uyarı ateşi açmıştı.

Ukrayna, bu tehditlere rağmen geçen hafta Karadeniz'deki limanlarında Rusya'nın fiili engelleri nedeniyle mahsur kalan yük gemilerini yola çıkarmak için “insani koridor” oluşturmuş ve gemilerin hiçbir askeri amacı olmadığını kanıtlamak için tam şeffaflık taahhüdünde bulunmuştu.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Büyük Odesa limanlarından ilk kez bir gemi geçici koridoru kullandı” dedi.

Hong Kong bandıralı Joseph Schulte'un bir Çin bankasıyla ortak sahibi olan deniz taşımacılığı şirketi Bernhard Schulte Shipmanagement da geminin İstanbul'a doğru yola çıktığını doğruladı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Kubrakov, Joseph Schulte'nin 2 bin 114 konteyner içinde 30 bin tondan fazla yük taşıdığını, oluşturulan koridorun Karadeniz'deki Çornomorsk, Odesa ve Pivdennyi limanlarından gemileri tahliye etmek için kullanılacağını söyledi.

Moskova ise gemi geçişleri için oluşturulan koridoru hedef alıp almayacağına ilişkin bir işaret vermezken deniz taşımacılığı ve sigorta kaynakları, geminin güvenliğine ilişkin kaygıları olduğunu ifade etti.
Kubrakov ya da gemicilik firması, Joseph Schulte gemisinin ne tür yük taşıdığına açıklık getirmedi. Ancak tahıl ürünlerinin konteynerlerde nadiren taşındığı, bilinen bir gerçek.

Savaş alanı kazanımları

Rusya'nın cephe hattını güçlendirmesi ve bölgeyi mayın kaplaması nedeniyle karşı harekatını iletletmekte zorlanan Ukrayna kuvvetleri, bugün bir köyün kontrolünün ele geçirildiğini bildirdi. Bu, Ukrayna'nın 27 Haziran'dan bu yana geri aldığını açıkladığı ilk yerleşim birimi oldu.

Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Hanna Malyar, Telegram üzerinden yaptığı paylaşımda, “Urozhaine özgürlüğüne kavuştu. Savunma birliklerimiz köyün eteklerine yerleşti” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı Urozhaine'nin kaybedildiğini doğrulamadı ama topçu birlikleri ve savaş uçaklarının bölgedeki Ukrayna güçlerine saldırdığı bildirildi.

Urozhaine köyünün Rusya'dan geri alınması, Ukrayna'nın Azak Denizi yönündeki karşı saldırılarını ilerlettiğinin bir göstergesi olabilir.

Romanya'daki Constanta Limanı'ndan Ocak-Temmuz ayları arasında 8,1 milyon ton Ukrayna tahılı ihraç edildi

Romanya'nın Karadeniz kıyısındaki Constanta Limanı'ndan yapılan açıklamada Ukrayna'nın limandan bu yılın ilk yedi ayında 8,1 milyon ton tahıl naklettiği bildirildi. Ancak Rusya'nın iç kesimlerdeki limanların altyapısına saldırılara başladığı Temmuz'dan bu yana tahıl nakliyesinin yavaşladığı da kaydedildi.

Tuna Nehri, Rusya'nın tahıl anlaşmasından çıkmasından bu yana Ukrayna'nın tahıl ihracatı için kullandığı son su rotası. Ancak Rusya, Tuna Nehri üzerindeki limanlara art arda saldırıyor.

Constanta Limanı, Romanya'nın yanısıra Macaristan ve Sırbistan gibi denize kıyısı olmayan ülkelerin mahsüllerinin ihracatını gerçekleştiriyor.

Constanta limanı yetkililerinin Reuters'a yaptığı açıklamaya göre limandan bu yılın ilk yedi ayında 18,9 milyon ton tahıl geçişi oldu.

Ukrayna savaşı öncesinde Constanta'dan yılda 25 milyon ton tahıl ihraç ediliyordu.

Ukrayna'nın Tuna Nehri limanlarıysa Rusya'nın tahıl anlaşmasından çıkmasından önce tahıl ihracatının dörtte birini gerçekleştiriyordu.

Forum

STÜDYO VOA

ABD üniversitelerinde Gazze protestoları, gerilim artıyor – 23 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG