Erişilebilirlik

“Rusya’nın Ukrayna’yı İşgali Başlıyor” 


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price “Rusya’nın Ukrayna işgali başlıyor” sözleriyle basın toplantısına başladı. “Rusya’ya hızla ve kararlı bir şekilde karşılık verdik” diyen Sözcü, Moskova tavrını değiştirirse diyaloga hazır olduklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price “Rusya diplomasi konusunda ciddi olduğunu göstermeli. Ancak şimdiye kadar bunun tam tersini gördük. Moskova tavrını değiştirirse, biz de diyaloga hazırız” dedi.

Price, amaçlarının Ukrayna’nın başkenti “Kiev’e yönelik bir saldırı, korkunç insan hakkı ihlalleri ve olası savaş suçları gibi en kötü senaryoyu önlemek” olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price

“11 milyar dolarlık yatırım artık denizin dibinde bir çelik parçası”

Biden yönetimi gün içinde Rus doğalgazını Almanya üzerinden Avrupa’ya taşıması öngörülen ancak Rusya’nın saldırganlığı sebebiyle Almanya tarafından askıya alınan Kuzey Akım-2 projesinden sorumlu şirkete yaptırım uygulama kararı aldıklarını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price bu yaptırımların Amerika’nın vereceği karşılığın başlangıcı olduğunu belirtti, “Putin gerilimi daha da tırmandırırsa başka yaptırımlar ve henüz açıklamadığımız ancak uygulamaya hazır olduğumuz ihracat kontrolü adımlarıyla biz de gerilimi yükseltiriz” diye konuştu.

Ned Price, Almanya’yla birlikte hareket ederek ''11 milyar dolarlık yatırımın artık denizin dibinde bir çelik parçası olmasını sağladık'' dedi.

“Rusya’nın Karadeniz’de 10’dan fazla çıkarma gemisi var”

ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili de basın mensuplarına düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Rus ordusunun işgale başlamaya hazır olduğunu söyledi ve “Girme emrini alırlarsa girmeye hazırlar” diye konuştu.

Yetkili, Ukrayna çevresindeki askerlerin yüzde 80’inin, saldırı konumuna geçtiğini belirterek Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin için “Olabildiğince hazır. Her an başlayabilir diyorduk ve bugünün o gün olma olasılığı var” ifadelerini kullandı.

Üst düzey Pentagon yetkilisi, Rusya’nın Karadeniz’de 10’dan fazla çıkarma gemisi olduğunu ve bu gemilerin orada bulunmasının tek bir sebebi olduğunu ve bu sebebin de kara kuvvetlerinin girmesi olduğunu belirtti.

Reuters haber ajansı, Rus Interfaks ajansına dayandırdığı haberinde Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov’un Ukrayna’nın doğusundaki iki ayrılıkçı bölgenin liderlerinin “Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’den Ukrayna ordusunun saldırganlığını püskürtmek gerekçesiyle yardım istediğini” aktardı.

ABD askerleri Avrupa’dan Baltık ülkelerine kaydırılıyor

Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Başkan Joe Biden’ın talimatı üzerine Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Avrupa’daki ABD askeri personelinin bir kısmını NATO’nun doğu kanadını güçlendirmek üzere Baltık bölgesindeki müttefik ülkelere yönlendirdiğini belirtti.

Bu askerlerin hava ve kara güçlerinden oluştuğunu belirten Kirby’nin yaptığı açıklamaya göre İtalya’dan 800 asker, Almanya’dan 8 adet F-35 savaş uçağı ve 20 AH-64 helikopter Baltık bölgesinde çeşitli noktalara, 12 AH-64 helikopter ise Yunanistan’dan Polonya’ya gönderildi.

Kirby, askerlerin yeniden konumlandırılmasının NATO’nun doğu kanadına yönelik saldırıları caydırmak ve müttefik ülkelerde gerekli askeri eğitimleri vermek için yapıldığını kaydetti. Sözcü Kirby, Baltık ülkelerine kaydırılan askeri birimlerin ABD’nin Avrupa komutasında olmaya devam edeceğini belirtti.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bağımsızlığını tanıma ve bu bölgelere asker gönderme kararının ‘‘bir işgalin başlangıcı’’ olduğunu inandıklarını ve geçmiş günlerde de benzer açıklamalar yaptıklarını kaydeden Kirby, Rus askerlerinin sınırda toplanmaya devam ettiklerini ve askeri eyleme geçmek için ‘‘ileri teyakkuz durumunda’’ olduklarını söyledi, ‘‘hazır olduklarına inanıyoruz’’ dedi.

Tüm işaretlerin Putin’in askeri eyleme geçeceğini gösterdiğini belirten Kirby, olası bir işgalin nereye gideceğini bilmenin zor olduğunu ve boyutunun öngörülemez olduğunu söyledi.

Bu durumun önemli can kaybına ve yıkıma yol açmasını beklediklerini belirten Pentagon Sözcüsü, olası işgalin hem Avrupa kıtasında hem de dünyanın kalanında istikrarsızlığa neden olacağını kaydetti.

Kirby, ‘‘Ne olacağını öngöremiyoruz ancak Ukrayna Cumhurbaşkanı Rusya’nın Ukrayna’yı bir ulus devlet olarak haritadan silmek istediğini söyledi’’ diye konuştu.

STÜDYO VOA

Üniversite Yöneticilerine Kongre’de Filistin sorgusu - 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG