Erişilebilirlik

Rusya Soruşturması Türkiye’ye de Uzanıyor


Rusya ile ilişkileri soruşturma konusu olan ve görevden alınan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in Türkiye ile lobi faaliyeti anlaşması da soruşturmaya konu oluyor.

Bir süre önce Adalet Bakan yardımcısı tarafından Rusya ile ilgili soruşturmanın başına getirilen eski FBI Direktörü Robert Mueller soruşturmayı derinleştiriyor. Bu durum görevden alınan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in Türkiye ile lobi faaliyetlerinin de soruşturulması anlamına geliyor.

Reuters haber ajansının ulaştığını duyurduğu bir belgeye göre Virginia’daki savcılar Michael Flynn ile Türk işadamı Ekim Alptekin arasındaki anlaşma ile ilgili de bir soruşturma yürütüyorlar.

Alptekin’in Hollanda Merkezli şirketi geçen yıl Eylül ve Kasım ayları arasında Flynn’e danışmanlık bedeli olarak 530 bin dolar ödemişti. Söz konusu danışmanlık bedelinin darbe girişiminin planlayıcısı ve FETÖ örgütü lideri olduğu gerekçesi ile Türkiye’ye iadesi istenen Fetullah Gülen ile ilgili hazırlanacak bir belgesel için ödendiği ifade ediliyor.

Alptekin de konu ile ilgili olarak yaptığı bir açıklamada, kendisinin Flynn ile, Gülen’in Amerika ile Türkiye arasındaki atmosferi nasıl bozduğunu araştırması için anlaştığını söylemişti.

Virginia’da savcılığın bu iş ilişkisi ile ilgili olarak Flynn ile çalışan iki kişiyi ifadeye çağırdığı belirtiliyor. Reuters haber ajansı söz konusu savcılık belgesinde ayrıca Flynn’in ve Alptekin’in şirketleri arasındaki ödemeler ile ilgili banka dekontlarının ve çeşitli doküman ve iletişim kayıtlarının talep edildiğini öne sürüyor.

Ajans her iki tarafa da konu ile ilgili bilgi almak için ulaşıldığını ama tarafların söz konusu iddialara ilişkin yorum yapmadıklarını belirtiyor.

STÜDYO VOA

FED faiz oranlarını %5,25 ila %5,5 aralığında sabit tuttu – 12 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG