Erişilebilirlik

Rusya: "Tahıl anlaşması için ABD'den söz değil eylem bekliyoruz"


Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov tahıl anlaşması konusunda değerlendirmelerde bulundu.
Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov tahıl anlaşması konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Cuma günü yaptığı açıklamada, Karadeniz tahıl anlaşmasına geri dönüş için belirlediği koşulları yerine getirmesi için ABD'den söz değil eylem beklediğini söyledi.

Rusya geçtiğimiz ay, savaşa rağmen Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl sevkiyatı yapmasına izin veren anlaşmayı yenilemeyi reddetti ve kendi gıda ve gübre ihracatının önündeki engellerin kaldırılması için yeterli adımın atılmadığını söyledi. Moskova yönetimi sorunlar çözülür çözülmez anlaşmaya geri dönmeye hazır olduğunu söyledi.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, "Tahıl anlaşmasının Rusya'yla ilgili kısmının yerine getirilmesine katkıda bulunmak istiyorlarsa, Amerikalılar bunu düşüneceklerine dair söz vermemeli, yerine getirmelidirler" dedi.

"Bu yapılır yapılmaz, bu anlaşma derhal yenilenecektir"

Kremlin Sözcüsü Peskov, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in dün gazetecilere yaptığı açıklamanın ardından değerlendirmelerde bulundu. Peskov, "Anlaşmaya geri dönülmesi durumunda, elbette Rusya da dahil olmak üzere herkesin gıda ve gıda ürünlerini özgürce ve güvenli bir şekilde ihraç edebilmesi için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Batılı ülkeler Rusya'yı, küresel gıda fiyatlarının düşmesine yardımcı olan Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndan çıkmak ve son haftalarda Ukrayna limanlarına ve tahıl depolarına defalarca hava saldırısı düzenlemek suretiyle gıdayı bir savaş silahı olarak kullanmakla suçluyor.

Moskova yönetimiyse, yoksul ülkelere yeterince tahıl gitmediği için anlaşmanın düzgün işlemediğini söylüyor. Rusya doğrudan hedef alınmasa da kendi gıda ihracatının, liman erişimi, sigorta ve bankacılığı etkileyen Batı yaptırımları nedeniyle engellendiğini söylüyor.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG