Erişilebilirlik

Rusya tahıl koridoru anlaşmasının 2 aylığına uzatılmasını kabul etti


Rusya, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya pazarına sevk edilmesini sağlayan anlaşmanın süresinin iki aylığına uzatılmasını kabul etti. Türkiye’nin de rol oynadığı anlaşmaya ilişkin açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Rusya da anlaşmaya varıldığını doğruladı.

Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuyla ilgili konuşan Erdoğan, tahıl koridoru anlaşmasının süresinin iki aylığına uzatıldığını da açıkladı.

Türkiye ve Birleşmiş Milletler, geçtiğimiz yaz Rusya ve Ukrayna arasında anlaşmaya varılması için arabuluculuk rolü üstlenmişti.

Rusya, anlaşmanın süresinin uzatılması için bazı şartlar öne sürmüş ve kaygılarının giderilmesi için yarına kadar süre tanımıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın talepleri konusunda ne gibi tavizlerin verilmiş olabileceğine ilişkin bir ayrıntı vermedi.

Erdoğan, “Rusya Devlet Başkanı değerli dostum Putin'e bu süreçteki çabalarımıza verdiği samimi destek için şükranlarımı sunuyorum. Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Zelenski'ye de yapıcı iş birliği için teşekkür ediyorum.'' diye konuştu.

Rusya: “Genel değerlendirmemiz değişmedi”

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, anlaşmanın süresi uzatılmış olsa da Rusya’nın anlaşmaya ilişkin durumla ilgili genel değerlendirmesinin değişmediğini vurguladı.

Rusya’nın BM temsilcisi, Moskova’nın ihracatla ilgili gündeme getirdiği sorunların çözülmesine ilişkin umudunu kaybetmediği için tahıl anlaşmasının süresinin uzatılmasını kabul ettiğini söyledi.

Ukrayna: “Rusya’nın gıdayı şantaj aracı olarak kullanmasına izin verilmemeli”

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov, anlaşmanın süresinin uzatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi; ancak Rusya’nın anlaşmayı sabote etmesine ve gıdayı bir silah ve şantaj aracı olarak kullanmasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Ukraynalı yetkililer, Nisan ayı ortasından bu yana Rusya’nın anlaşmanın işlemesini makul olmayan şekilde kısıtladığını savunuyor, Rusya ise bu iddiayı reddediyor.

“70 gemi teftiş için bekliyor”

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın tahıl taşıyan gemileri limanlarda uzun süre beklettiğine ilişkin eleştirileri de gündeme getirmişti.

Şu anda yaklaşık 70 geminin teftiş için Türkiye sularında beklediği ifade ediliyor.

Ukrayna tahıl pazarında güvenin ve istikrarın sağlanması amacıyla tahıl anlaşmasının süresinin daha uzun bir süreliğine uzatılmasını talep etmişti; ancak Rusya buna karşı çıkmıştı.

Anlaşmanın süresinin uzatılması Ukrayna tahılına bağımlı olan Afrika, Ortadoğu ve Asya’daki bazı ülkeler için büyük önem taşıyor.

Anlaşma sayesinde 30 milyon tondan fazla Ukrayna tahılı başka ülkelere sevk edildi ve bunun yarısından fazlası gelişmekte olan ülkelere iletildi.

Tahıl anlaşması son bir yıl içinde bazı tahıl fiyatlarının düşmesine katkı sağlamış; ancak fiyatlardaki bu rahatlama sofraya yansımamıştı.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG