Erişilebilirlik

Rusya: "Ukrayna Hapishaneyi Vurdu En Az 40 Ölü"


Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna ordusunun Amerika tarafından temin edilen HIMARS füzeleriyle Rus ayrılıkçıların kontrolundaki Donetsk bölgesinde bir hapishaneyi vurduğunu açıkladı. Ukrayna ise iddiayı reddederek saldırıdan Rusya'yı sorumlu tuttu.

"Ukrayna Hapishaneyi Vurdu: En Az 40 Ölü"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Rusya, hedef olan hapishane binasında 40 mahkumun öldüğünü, 75 kişinin de yaralandığını belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı günlük basın brifinginde yapılan açıklamada, “Olevnika yerleşkesinde Ukraynalı savaş suçlularının tutulduğu bir bina Ukrayna tarafından Amerika yapımı HIMARS füzeleriyle vuruldu. Saldırıda aralarında Azov taburu askerlerinin de bulunduğu 40 Ukraynalı savaş suçlusu öldü, 75’i de yaralandı. Ayrıca hapishanede görevli 8 kişi de yaralandı” denildi.

Reuters haber ajansı, Rusya Savunma Bakanlığı’nın bu açıklamasının henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadığı notunu geçti.

Ukrayna ordusu ise saldırı iddiasını reddetti ve suçu Rus güçlerine attı.

Ukrayna Ordusu Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ''Rusya Federasyonu silahlı kuvvetleri, Ukraynalı mahkumların da tutulduğu Donetsk bölgesi Olenivka yerleşimindeki bir hapishaneyi topçu ateşiyle hedef aldı'' denildi.

Açıklamada "Bu şekilde Rus işgalciler, Ukrayna'yı savaş suçları işlemekle suçlamak, mahkumlara ve infazlara yönelik işkenceyi gizlemek gibi suç hedeflerini yerine getiriyorlar'' ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvurdu

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınadı ve savaş suçu olduğu gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ''Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı'nı Rusya tarafından Ukrayna'da işlenen savaş suçları ve insanlığa karşı suçların soruşturulması için Rus askerlerinin vahşetine acilen dikkat çekmeye çağırıyoruz'' denildi.

Açıklamada, Rusya'nın Ukraynalılar'ın savaş esiri olarak tutulduğu sanılan işgal altındaki Olenivka'daki cezvelerini bombalamasının da savaş suçlarıyla örtüştüğü kaydedildi.

Öte yandan Ukrayna’nın Mikolayiv bölgesine düzenlenen Rus saldırısında da 5 sivil hayatını kaybetti. Bölge Valisi Vitaliy Kim konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bir toplu taşıma durağı yakınlarına isabet eden Rusya tarafından atılan füze sonucu en az 4 kişinin öldüğünü 7 kişinin de yaralandığını söyledi.Bağımsız kaynaklar henüz bu saldırıyı, ölü ve yaralı sayılarını doğrulamadı.

Rus ordusu dün uzun bir aranın ardından başkent Kiev yakınlarına füze saldırısı düzenledi. Ukrayna tarafından yapılan açıklamada Kiev yakınlarındaki Liutizh köyüne 6 füze fırlatıldı. Yetkililer saldırıda bir binanın yıkıldığını iki binanın da hasar gördüğünü söyledi. Füze saldırısında 5'i sivil 15 kişinin yaralandığı açıklandı.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG