Erişilebilirlik

Rusya’nın son aylardaki en büyük bombardımanı: Çocuk hastanesi vuruldu, Ukrayna genelinde en az 36 ölü


Rus saldırısının ardından Kiev semalarında dumanlar yükseliyor- 8 Temmuz 2024.
Rus saldırısının ardından Kiev semalarında dumanlar yükseliyor- 8 Temmuz 2024.

Rusya’nın, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e düzenlediği son ayların en yoğun füze saldırısında en az yedi kişi öldü ve Okhmatdyt Çocuk Hastanesi vuruldu.

Hastanede can kaybı olup olmadığı henüz bildirilmezken, Ukrayna'nın orta kesimindeki Krıvıy Rih kentinde düzenlenen bir başka saldırıda da en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rusya'nın beş şehri farklı tipte 40'tan fazla füzeyle hedef aldığını, apartmanları ve kamu altyapısını vurduğunu söyledi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Igor Klimenko, sabah gerçekleşen saldırıda ülke genelinde en az 20 kişinin öldüğünü ve yaklaşık 50 kişinin yaralandığını söyledi. Şehir yönetimi başkanı Oleksandr Vilkul'a göre füze saldırısında 10 kişinin öldü ve 31 kişi yaralandı. Ölü sayısı daha sonra 36'ya yükseldi.

Ukrayna'nın merkezi Dnipropetrovsk bölgesinde de yerel yetkililer tarafından patlamalar olduğu bildirildi.

Ukrayna hava kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre saldırılarda Rusya'nın en gelişmiş silahlarından Kinzhal hipersonik füzeleri kullanıldı. Kinzhal ses hızının 10 katı hızla uçuyor, bu da önlenmesini zorlaştırıyor.

Kiev şehir yönetimi, Kiev'in Solomianski, Dniprovski, Holosiivski ve Shevchenkivski bölgelerinde muhtemelen önlenen füzelerden düşen enkazların yangınlara yol açtığını bildirdi. Kiev'in çeşitli mahallelerinden kalın duman bulutları yükseldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andrii Yermal, saldırının çok sayıda insanın şehrin sokaklarında olduğu bir zamanda meydana geldiğini söyledi.

Saldırı, ittifakın sarsılmaz desteği konusunda Ukrayna'ya nasıl güvence verileceğinin ele alınacağı ve Ukraynalılar’a ülkelerinin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da yaşanan en büyük çatışmadan çıkabileceğine dair umut aşılanacağı Washington'daki üç günlük NATO zirvesinin arifesinde meydana geldi.

Forum

XS
SM
MD
LG