Erişilebilirlik

Rusya Şükrü Okan adlı kargo gemisine uyarı ateşi açtı


Palau bandıralı Şükrü Okan gemisi 10 Temmuz 2023'te İstanbul Boğazı'nı geçerken
Palau bandıralı Şükrü Okan gemisi 10 Temmuz 2023'te İstanbul Boğazı'nı geçerken

Rusya dün, Vasily Bykov adındaki bir devriye gemisinin Palau bandıralı Şükrü Okan adlı gemiye, kaptanının inceleme için durma talebine yanıt vermemesi sonrası otomatik silahlarla ateş açtığını açıkladı.

Rusya, geminin inceleme sonrası Ukrayna'nın İzmail Limanı'na doğru ilerlediğini söyledi.

Refinitiv veri izleme şirketinin nakliye verileri ise, geminin Bulgaristan kıyılarına yakın olduğunu ve Romanya'nın Sulina Limanı'na doğru ilerlediğini gösterdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, "Gemiyi zorla durdurmak için otomatik silahlardan uyarı ateşi açıldı" ifadesini kullandı.

Bakanlık, Rus ordusunun gemiye Ka-29 helikopteri yardımıyla çıktığını belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı, “Denetim heyetinin gemideki çalışmalarını tamamlamasının ardından Şükrü Okan, İzmail Limanı'na doğru yoluna devam etti” diye ekledi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, Romanya'ya giden bir gemiyle ilgili bir olay olduğunu duyduklarını ve Ankara'nın bu konuyu araştırdığını söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, “Ukrayna, İzmail Limanı yönündeki Türk kuru yük gemisi 'Şükrü Okan' ile ilgili olarak 13 Ağustos'ta Karadeniz'de Rusya Federasyonu’nun gerçekleştirdiği provokatif eylemleri şiddetle kınamaktadır" ifadelerini kullandı.

Bakanlık açıklamasında, "Rus Donanması, Birleşmiş Milletler (BM) Anlaşması’nı, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni ve diğer uluslararası hukuk normlarını büyük ölçüde ihlal etti. Bu eylemler, Rusya'nın Karadeniz'de seyrüsefer özgürlüğünü ve ticari deniz taşımacılığının güvenliğini tehlikeye atma yönündeki kasıtlı politikasının bir örneğini oluşturuyor" dedi.

Reuters, yorum için gemidekilere ve geminin sahiplerine ulaşamadı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin üst düzey bir danışmanı, olayı "uluslararası deniz hukukunun açık bir ihlali, bir korsanlık eylemi ve diğer devletlerin sularında üçüncü bir ülkenin sivil gemilerine karşı bir suç" olarak tanımladı.

Mikhailo Podolyak, eskiden Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'te "Ukrayna gerekli tüm sonuçları çıkaracak ve mümkün olan en iyi yanıtı seçecek" dedi.

Geçen ay Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden tarımsal ürün ihraç etmesini sağlayan Karadeniz Tahıl Anlaşması'ndan çıkmıştı.

Moskova, anlaşmayı sonlandırdıktan sonra Ukrayna sularına giden tüm gemilerin silah taşıyor olabileceğini düşündüğünü söylemişti.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG