Erişilebilirlik

Rusya’dan Ukrayna’nın farklı noktalarına füze saldırısı: 31 ölü


Rusya'nın füze saldırısı sonucu Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki bir depo da vuruldu. İtfaiyeciler yangını söndürmeye ve enkazı kaldırmaya çalışıyor. - 29 Aralık 2023
Rusya'nın füze saldırısı sonucu Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki bir depo da vuruldu. İtfaiyeciler yangını söndürmeye ve enkazı kaldırmaya çalışıyor. - 29 Aralık 2023

Rusya’nın bu sabah Ukrayna’nın farklı bölgelerine düzenlediği füze saldırılarında 31 sivilin öldüğü, 160'tan fazla sivilin yaralandığı ve başkent Kiev'de konutların vurulduğu bildirildi.

Reuters haber ajansının Ukraynalı yetkililere dayandırdığı haberinde, Dinyeper Nehri üzerindeki Dnipro kentinde bir doğumhanenin füze saldırıları sonucu hasar gördüğü ancak can kaybının olmadığı bildirildi. Ayrıca başkent Kiev’de hasar gören bir deponun enkazının altında 10 kişinin kaldığı kaydedildi.

Ukrayna, Kiev, Odesa, Dnipropetrovsk, Harkiv ve Lviv bölgelerinde çeşitli noktalara düzenlenen füze saldırılarında 31 sivilin öldüğünü açıkladı.

Ukrayna ordusu Rusya'nın bu sabah 158 insansız hava aracı ve füze fırlattığını,"aynı anda bu kadar çok yerin hedef alındığını hiç görmediklerini" kaydetti.

"Rusya’nın Şubat 2022’den bu yana yaptığı en büyük hava saldırısı”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, “Bugün milyonlarca Ukraynalı patlama sesleriyle uyandı. Ukrayna'daki bu patlama seslerinin tüm dünyada duyulmasını diliyorum" diyerek, ülkesine uluslararası desteğin arttırılması çağrısında bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski de Telegram mesajlaşma hesabından, "Rusya cephaneliğindeki her şeyle saldırdı. Yaklaşık 110 füze ateşlendi ve bunların çoğu düşürüldü” diye yazdı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Mikola Oleşçuk da Telegram’dan saldırıyı, “Rusya’nın Şubat 2022’deki işgalinden bu yana yaptığı en büyük hava saldırısı” olarak niteledi. Rusya'dan ise son saldırılara ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Ukrayna Enerji Bakanlığı güney Odesa, kuzeydoğu Harkiv, merkez Dnipropetrovsk ve Kiev’in bazı bölgelerinde saldırılar dolayısıyla elektrik kesintilerinin yaşandığını bildirdi.

Enerji altyapısı hedef alınıyor

Ukrayna haftalardır Rusya'nın enerji altyapısına büyük bir hava saldırısı düzenlemek üzere füze stokluyor olabileceği uyarısında bulunuyordu. Rusya geçen yıl kış aylarında da Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef alan yoğun saldırılar düzenlemişti.

Rusya-Ukrayna savaşı yaklaşık 2 yıldır devam ediyor. Batılı ülkeler son dönemde Kiev’e verilen askeri ve mali desteğin boyutunu sorguluyor.

ABD yönetimi son olarak, Ukrayna’ya 250 milyon dolarlık ek askeri yardım gönderileceğini açıklamıştı. Ancak Ukrayna’ya 61 milyar dolarlık savunma yardımını da içeren yeni yardım paketi Kongre’den henüz geçmedi. Senato'daki Cumhuriyetçiler, yardım tasarısında ABD'nin güney sınırlarının güvenliğinin artırılmasına ilişkin ilave tedbirler yer almadığı gerekçesiyle tasarıya destek vermemişti.

Forum

STÜDYO VOA

Afganistan’dan çekilme süreciyle ilgili Kongre’den Blinken’a suçlama – 1 Mart
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG