Erişilebilirlik

“Rusya'yı Tecrit Edemezsiniz”


Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, “Rusya’yı korumak için başlatılan Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonun amacına ulaşacağını” savunarak, Batı’nın ülkesini tecrit edemeyeceğini söyledi.

Rusya'nın doğusundaki Vostochny Uzay Üssü'nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Putin, “Moskova'nın Rusya'yı korumak için askeri bir operasyon başlatmaktan başka seçeneğinin olmadığını ve Rus güçlerinin amaçlarına ulaşacağını” iddia etti.

“Özel askeri operasyon” olarak nitelendirdiği Ukrayna işgalinin ABD’nin ve NATO’nun Ukrayna’yı ülkesini tehdit etmek için kullanmasından dolayı “gerekli” olduğunu savunan Putin, şöyle konuştu: "Başka bir seçeneğimiz yoktu ve doğru olan şeyi yaptık. Ukrayna'daki özel askeri operasyonda hedeflere ulaşılacağından şüphe yok. Bu hedefler anlaşılır ve asildir.”

Ukrayna'nın Batı tarafından yönlendirildiğini savunan Putin, "Kiev yönetiminin Donbas meselesini barış yoluyla çözülmesini amaçlayan Minsk anlaşmalarını uygulamayı reddettiğini" iddia etti.

Putin, "Tecrit edilmeye niyetimiz yok. Modern dünyada bir ülkeyi tecrit etmeniz imkansız. Özellikle de Rusya gibi büyük bir ülkeyi. Etkileşimde bulunmak isteyen ortaklarımızla çalışacağız" diye konuştu.

Putin uzay üssünü Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko ile gezdi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG