Erişilebilirlik

Sahel'de IŞİD'e Karşı 5'li Cephe Kuruldu


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un katılımıyla toplanan Sahel G5 ülkeleri Mali, Çad, Moritanya, Burkina Faso ve Nijer, Irak ve Suriye'de kaybedince güçlerini Orta Afrika Sahel bölgesine kaydıran IŞİD'e karşı Fransa destekli 5'li cephe oluşturdu.

Zirvede bu cephe için 423 milyon Euro'luk bütçe oluşturulması ve Sahel'de terörle mücadele için kurulacak askeri gücün kumandasının Ağustos ayı sonuna kadar oluşturulması kararlaştırıldı. Ancak bu gücün oluşması için hala gereken finansal destek sağlanabilmiş değil.

Mali'nin başkenti Bamako'da toplanan G5 zirvesine Emmanuel Macron'un yanısıra, Mali Devlet Başkanı İbrahim Boubaker Keita, Çad Devlet Başkanı İdris Deby Itno, Moritanya Devlet Başkanı Mohammed Ould Abdelaziz, Burkino Faso Devlet Başkanı Roch Marc Christian Kabore ve Nijer Devlet Başkanı Mahamadou Youssoufou katıldı.

IŞİD'e karşı G5 yerel askeri gücü oluşturma fikri, 6 Şubat'ta Bamako'da toplanan zirvede kararlaştırılmıştı. Şimdi bu gücün oluşturulması için atılacak somut adımları belirlemek üzere toplanan G5 ve Fransa liderleri, 10'ar milyon Euro katkı yapmayı kabul etti. Avrupa Birliği de bu birlik için 50 milyon Euro aktarmayı taahhüt etmişti.

Zirvenin ardından Mali Devlet Başkanı Keita ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron ortak basın toplantısı düzenledi. Keita, IŞİD karşıtı cephenin 423 milyon Euro'luk bir maliyeti olduğunu belirterek, "Ortada acil bir durum var. Çünkü karşımızdakilerin beklemek gibi bir niyeti yok" dedi.

Fransa Cumhurbaşanı Emmanuel Macron da, "Başlamak için tüm bütçeyi beklemeye gerek yok" diyerek, Ağustos ayı sonuna kadar IŞİD terörüyle bölgede mücadele etmek üzere oluturulacak askeri gücün kumanda merkezinin belirleneceğini kaydetti. Macron, askeri güçlerin bölgeye transferine bir an evvel başlanması gerektiğini de dile getirerek, Fransa olarak yıl sonuna kadar 8 milyon Euro'luk mühimmat yardımı yapacaklarını duyurdu.

Sahel bölgesi için bir yardım konferasını da toplayacaklarını belirten Fransa Cumhurbaşkanı,13 Temmuz'da Almanya'yla yapacakları toplantıda Berlin'in de bu mücadeleye yapacağı katkı miktarını açıklayacağını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 21 Haziran'da aldığı bir kararla Sahel'e askeri güç transferi kararını onaylamış ancak bu konuda yapılacak yardımlara ilişkin bir detay açıklanmamıştı.

5 bin askerlik güç

Sahel bölgesinde IŞİD'den, Boko Haram'a ve El Kaide'nin Afrika ayağına kadar pek çok cihatçı hareket bölgede örgütlenmiş durumda. G5 gücünün hedefi, Mali'yi hedef alan ancak komşu ülkelere de bulaşan cihatçı saldırılara karşı birlikte mücadele vermek.

Bamako'da varılan anlaşmaya göre, bu örgütlere karşı oluşturulacak G5 askeri gücü için ilk etapta 5 bin askerlik bir ordu oluşturulacak. Bu güç Mali'nin merkezinde Sevare'de konuşlanacak. Mali'nin eski genelkurmay başkanı Dider Dacko, G5 Sahel gücüne kumanda edecek. Bu arada Fransa'nın Barkhan Operasyonu çerçevesinde bölgeye konuşlanan askeri güç ile BM'nin Minusma güçleri bölgede görevini sürdürecek.

400 milyon euro

Sahel'de oluşturulacak askeri gücün bütün Avrupa'nın güvenliğini sağlayacağını savunan Macron, bu gücün kurulabilmesi için gereken 400 milyon Euro'luk finans ihtiyacını toparlamak için Almanya'nın yanı sıra diğer AB ülkelerine, özellikle Belçika ve Hollanda'ya güveniyor. Ayrıca Nijer'de askeri olarak varlığını sürdüren ve özellikle dronlarla yerel orduya yardımcı olan Amerika'dan da destek bulmayı umuyor. Gelecek aylarda G5 için finansal destek konferansı toplamayı planlıyor.

Macron, Sahel bölgesinin kalkınması için, Fransa'nın 5 yılda 200 milyon Euro maddi destek de vereceğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG