Erişilebilirlik

New York Saldırısıyla İlgili Şüphelinin Kimliği Açıklandı


New York polisi, kentteki bir metro istasyonunda düzenlenen silahlı saldırıyla ilgisi olduğu sanılan bir kişinin kimliğini açıkladı. Polis, olayla bağlantılı olarak 62 yaşındaki Frank R. James'i aradıkları bilgisini paylaştı.

Polis, metroda gaz maskesini taktıktan sonra iki gaz bombası atan ve ateş açan saldırganı bulmak için yoğun bir çalışma yürütüyor. Olayda en az 29 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Saldırı, kentin toplu taşıma sisteminde tırmanan şiddet vakalarıyla mücadele edilmesi çağrılarının artmasına neden oldu.

New York polisi, saldırganın tek başına hareket ettiğinin ve olay yerinden derhal ayrıldığının sanıldığını kaydetti.

Olayda 10 kişinin silahla yaralandığı, geri kalan yaralanmalarınsa duman ve panik nedeniyle meydana geldiği bildiriliyor. Polis, yaralıların hiçbirinin hayati tehlikesi olmadığını açıkladı.

New York Emniyet Müdürü Keechant Sewell, saldırıyla bağlantılı olduğu tahmin edilen, eşya taşıma için araç kiralama şirketi U-Haul’a ait bir kamyonetin Brooklyn semtinde tespit edildiğini belirtti. Ancak saldırgan hala bulunabilmiş değil.

Polis yetkilileri akşam saatlerinde düzenledikleri basın toplantısında, U-Haul aracını kiraladığı tahmin edilen Frank James adlı bir kişiyi, şüphelilerden biri olarak açıkladı.

Polis, olay yerinde aracın anahtarının bulunduğunu ve aracın Philadelphia kentinde kiralandığının ortaya çıkarıldığını bildirdi. James’in Philadelphia ve Wisconsin’de adresleri olduğu bilgisi verildi.

New York'ta Metro İstasyonunda Yaşanan Kaostan Görüntüler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

Polis, saldırganın eşgalini iri yapılı siyah erkek olarak verdi ve üzerinde turuncu inşaat yeleği, yeşil kask, gri renkte kapüşonlu kazak ve cerrahi maske olduğunu belirtti.

Sewell, saldırının 36'ncı Cadde istasyonuna yaklaştığı sırada, metro treninin içinde başladığını, trenin içindeki bir kişinin gaz maskesi taktıktan sonra gaz bombası attığını, trenin içinin dumanla dolduğunu ve ateş açtığını belirtti. Sewell şüphelinin trenin kapısının açılmasıyla yolcuları platformda da kovaladığını aktardı.

"Saldırgan tabancasını 33 kez ateşledi"

New York polisi, saldırganın olayda yarı otomatik tabancasını 33 kez ateşlediği bilgisini verdi. Tabancanın daha sonra yanında üç şarjör, ufak balta, havai fişekler ve benzin konteyneriyle bulunduğu belirtiliyor. Olay yerinde ayrıca patlamamış düzeneklere de rastlandı.

Sewell, olayın bu aşamada terör saldırı olarak incelenmediğini de söyledi. Emniyet Müdürü, saldırganın eylemi hangi amaçla gerçekleştirdiğine dair bilgi olmadığını da belirtti. Ancak Sewell, soruşturma ekibinde yer alan yetkililerin, Frank James’e ait, evsizlik ve New York belediye başkanından bahseden bir dizi sosyal medya paylaşımı bulduklarını aktardı.

New York Belediye Başkanı Eric Adams ise olayla ilgili olarak “Bu terördür” dedi. Adams, olaydan sonra metroda görevli polis memurlarının sayısını iki katına çıkardıklarını açıkladı.

STÜDYO VOA

Uluslararası yatırımcılar Türk ekonomisinden güvence bekliyor – 17 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:50 0:00
XS
SM
MD
LG