Erişilebilirlik

‘Saldırının Sorumluluğu Hala Ucu Açık Bir Soru’


John Kirby

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Ankara’daki saldırının sorumluluğunun hala “ucu açık bir soru” olduğunu söyledi.

Kirby, günlük basın brifinginde, Türk hükümetinin saldırıdan YPG’yi sorumlu tutmasıyla ilgili soru üzerine, “Sorumluluk konusunda Türk hükümetinin beyanlarını doğrulayacak ya da reddedecek bir pozisyonda değiliz. Anladığımız kadarıyla bu hala ucu açık bir soru ve bir incelemenin sürdüğünü anlıyoruz. Dolayısıyla öyle ya da böyle sorumluluk yükleyecek bir pozisyonda değiliz” diye konuştu.

Bununla birlikte, saldırının açıkça bir terör saldırısı olduğunu vurgulayan Kirby, “Türkiye’nin, terör saldırıları tehdidi altındaki her ülke gibi, halkını bu saldırılardan korumak için yapması gereken her şeyi yapmaya hakkı var. Türkiye’nin hala karşı karşıya olduğu tehdidin farkındayız” dedi.

Kirby, bir gazetecinin, Türkiye’nin saldırıyla ilgili YPG’yi suçladığına dikkati çekerek, “Türklerin sorumlu gösterdikleri kişileri hedef alması gerektiğini mi düşünüyorsunuz?” sorusunu, “Topraklarındaki terör saldırılarından kendilerini korumaya hakları var. Ancak daha önce söylediğimiz gibi, YPG’den itidalli davranmalarını istedik. Türkiye’yi de sınır ötesinde topçu ateşine son vermeye çağırdık” diye yanıtladı.

Kürt savaşçıların ilave toprak ele geçirme girişimlerinin IŞİD’e karşı devam ettirilen savaşa zarar verdiğini yineleyen Kirby, sınır bölgesindeki gerilimlerin yatıştığını görmek istediklerini kaydetti.

Kirby, Amerikan yönetimi olarak, NATO müttefiki ve IŞİD’e karşı koalisyonun çabalarına kilit katkılar sağlayan Türkiye ile yakın çalışma ilişkilerini sürdürmek ve daha da güçlendirmek istediklerinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yönelik olarak “Senin müttefikin ben miyim Kobani’deki teröristler mi?” şeklindeki çıkışının sorulması üzerine Kirby, “Bunun taraf seçmekle bir ilgisi yok. Türkiye’nin koalisyon üyeliği ve bizim dost bir NATO müttefikine olan bağlılığımız üzerinde hiçbir şüphe yok. Suriye içerisinde DAEŞ’e karşı en güçlü savaşçılardan birinin Kürtler olduğu da şüphesiz. Koalisyon tarafından geçmişte, DAEŞ’e karşı operasyonlar sırasında bu savaşçılara hava desteği verilmişti ve bu türden koalisyon desteği devam edecek” diye konuştu.

Kirby, “Burada hepimizin bulunması gereken taraf, DAEŞ’e karşı mücadele tarafı ve Türkiye de o tarafta” ifadesini kullandı.

Bu konular üzerinde ve Türkiye’nin endişeleri hakkında birlikte çalışmaya ve koalisyon içinde Türkiye ile ilişkilerini daha güçlü ve daha iyi hale getirmenin yollarını bulma çabalarını sürdüreceklerini belirten Kirby, “Daha önce söylediğim gibi en iyi dostlar bile her konuda aynı görüşte olmaz. DAEŞ’e karşı savaşın dışında da, Türkiye ile yakın ilişkimize başlı başına çok değer veriyoruz” dedi.

Kirby, bir soru üzerine, Suriye’deki Kürtler için bir tür ayrı, yarı özerk bölge fikrini desteklemediklerini belirtti.

XS
SM
MD
LG