Erişilebilirlik

Salih Müslim: 'Cenevre Konferansını Destekliyoruz'


Salih Muslim
Bir sivil toplum kuruluşunun Suriyeli muhalif grupları bir araya getirme çalışmaları çerçevesinde Süleymaniye’de bulunan Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim Amerika’nın Sesi Kürtçe Bölümü'ne verdiği demeçte Suriye’de barışın gelmesi için Cenevre’de yapılması planlanan konferansı desteklediklerini söyledi.

Suriye’nin önünde iki yol olduğunu söyleyen Müslim, bunların ya siyasi çözüm bulunması ya da savaşın devam etmesi olduğunu belirtti. Savaşın devamının Suriye’yi bitireceğini söyleyen PYD lideri bu nedenle siyasi çözümün desteklenmesinin şart olduğunu söyledi.

Kürtler’in barış sürecine dahil edilmesi için PYD ile görüşmenin önemine dikkat çeken Salih Müslim barış konferansına katılmak için Rusya Dışişleri Lavrov’a da mektup gönderdiğini söyledi. Müslim konferansa tüm Kürtler’i temsilen katılmak istediklerini ve bunun yanıtını beklediklerini belirtti.

Uçuşa yasak bölge konusundaysa Müslim, bunun da tek başına bir çözüm olmadığını çünkü asıl çatışmaların karada devam ettiğine dikkat çekti.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:54 0:00
Linki indirmek için

Rusya’nın ya da muhalifleri destekleyen güçlerin ülkeye silah sevkiyatı yapmasının yanlış olduğunu belirten PYD lideri, Rusya’nın bu savaşın devam etmesini isteyen bir güç olmadığını ve S-300 füzelerinin AB’nin ambargoyu kaldırmasına tepki olarak gönderdiğini düşündüğünü belirtti.

İstanbul’da süregelen muhalefet görüşmelerine de değinen Müslim, buradaki Arap gruplar arasında bölünmeler olduğunu ve bundan dolayı bu görüşmelerden anlaşma çıkmadığını belirtti.

PYD lideri ayrıca Türkiye’yle de görüşmek istediklerini, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt varlığının Türkiye’yi kaygılandırmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

STÜDYO VOA

ABD Kongresi’nde “Kapanmayı” önlemek için son dakika çabaları – 29 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG