Erişilebilirlik

Salih Müslim Türkiye’ye İade Edilecek mi?


Türkiye, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da hakkında İnterpol aracılığıyla “kırmızı bülten” ile yakalanması talebi bulunduğu için gözaltına alınan PYD’nin Eski Eşbaşkanı Salih Müslim’in iadesini talep etmek üzere harekete geçti.

Türkiye’nin 13 Şubat’ta hakkında İnterpol aracılığıyla “kırmızı bülten” ile yakalama kararı çıkarttığı Salih Müslim’in Prag’da yakalandığı resmi makamlarca teyit edildi. Çek Cumhuriyeti’nin, İnterpol birimlerince Müslim’in 24 Şubat’ta yakalandığı açıklandı. Bu arada PYD, Müslim’in Prag’da yakalandığını ancak Türkiye’ye iade edilmemesi için Çek Cumhuriyeti nezninde temaslar yapıldığını duyurdu.

Müslim’in yakalanması, Türkiye’nin başta ABD olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve NATO müttefiklerinden “terörle mücadele” konusunda daha fazla işbirliği beklentisini yüksek sesle dillendirdiği ve son olarak ABD ile 16 Şubat’ta “Stratejik Ortaklık Açıklaması” yapılması sonrasında gerçekleşmesiyle de dikkat çekti. Şimdi Türkiye kamuoyundaki soru, “Salih Müslim iade edilecek mi?”.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’daki konuşmasında, “Terör örgütü PYD Elebaşı Prag’da yakalandı. Umarım en kısa zamanda bize iade ederler” ifadesini kullandı. Erdoğan, “Çekya temennih ederim ki bunu bize teslim eder. Teslim edildikten sonra adaletin nasıl tecelli edeceğini görürüz” diye konuştu.

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, Çek Cumhuriyeti’nden Müslim’in iadesi için Dışişleri, İçişleri ve Adalet bakanlıklarınca çalışma yürütüldüğünü bildirdi. Bozdağ, “Dileğimiz, Türkiye'ye iade edilmesidir. Hem Türkiye hem Çekya Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi'ne taraftır” dedi.

Adalet Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, Müslim’in “terör saldırısı zanlısı” olarak arandığı anımsatıldı. Müslim’den “PYD silahlı terör örgütü elebaşı” olarak söz edilerek, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nin de imza attığı “Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi” uyarınca iadesinin talep edileceği vurgulandı. Açıklamada, Müslim ile ilgili şunlar ifade edildi:

“Bakanlığımızca, Türkiye tarafından kırmızı bülten talebi ile aranan ve Çekya’nın başkenti Prag'da yakalanan terör örgütü PKK/KCK’nın Suriye uzantısı PYD silahlı terör örgütü elebaşı, KCK yürütme konseyi üyesi Salih Müslüm'in, iadesine yönelik çalışma başlatılmıştır. Salih Müslüm hakkında 13 Mart 2016 tarihinde Ankara Güvenpark’ta meydana gelen terör saldırısı nedeniyle Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Nitelikli olarak kasten adam öldürmek”, “Nitelikli olarak kasten adam öldürmeye teşebbüs”, “Mala zarar verme”, “Kamu malına zarar verme”, “Tehlikeli maddeleri nakletmek” suçlarından kamu davası açılmıştır. Aynı mahkeme tarafından şüpheli Salih Müslüm hakkında 28 Mart 2017 tarihinde yakalama kararı çıkartılmıştır. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinin yakalama emrine istinaden şahsın ülkemize iadesi amacıyla uluslararası seviyede arattırılmasını sağlamak amacıyla kırmızı bülten talep edilmiştir. Söz konusu şahsın, Çekya’da bulunduğunun belirlenmesi üzerine harekete geçilmiş, gerekli temasların sağlanması üzerine şahsın ülkemize iadesi amacıyla yakalanması ve tutuklanması talep edilmiştir. Çekya’nın başkenti Prag’da gözaltına alınan şahsın, Türkiye’ye iadesine yönelik de çalışmalar başlatılmıştır. Söz konusu şahsın geçici tutuklanmasının ardından Çekya'nın da taraf olduğu “Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi”nin hükümleri uyarınca Müslüm hakkında iade talepnamesi gönderilecektir.”

Müslim Ankara’yla diplomatik temas yürütmüştü

PYD’nin eski lideri Salih Müslim 3 Mart 1951 tarihinde Halep – Kobani (Ayn El-Arab) doğumlu. Suriyeli Müslim, ailesiyle birlikte İstanbul’a 1970 yılında geldi ve 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun. Sonrasında kısa süreli Londra’da kaldığı ve Suudi Arabistan’ın milli petrokimya şirketi Petromim’de bir dönem mühendis olarak çalıştığı biliniyor. Müslim, 1998 yılında Suriye Kürdistan Demokrat Partisi’ne (PYD) katılarak siyasete atıldı ve 2003 yılında Beşar Esad yönetimince de kısa süreli mahkumiyet hayatı yaşadı. Müslim, oğlu Şervan Müslim’i ise 9 Ekim 2013’te Telabyad’daki çatışmada kaybetti.

PYD’de yöneticilik düzeyinde siyaset yürüten Müslim’in, Suriye’den kaçtığı yıllarda Irak’ta terör örgütü PKK’nın kurucusu Abdullah Öcalan ile teması olduğu da biliniyordu.

Müslim, PYD-YPG’nin terör örgütü IŞİD ile mücadelesi çerçevesinde ve özellikle Kobani’nin kurtarılması gündemdeyken Ankara ile de temas kuran isimdi. Müslim’in, Eylül 2013’te, 4 Ekim 2014’te ve 20 Haziran 2015’te Ankara’ya gelerek Dışişleri Bakanlığı gibi resmi kesimlerce temaslar kurduğu medyaya yansımıştı. Müslim’in o günlerde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştüğü de iddia edilmişti.

Müslim,2013 yılından itibaren Türkiye–Ankara’da Irak’taki Kürt siyasi partileri gibi PYD’nin resmi temsilciliğini açmak istediğini ifade etmişti. Müslim, Türkiye üzerinden ABD’ye gitmek amacıyla da vize başvurusunda bulunmuş ancak Washington vize talebini reddetmişti.

Son günlerde Avrupa’nın farklı kentlerinde olduğu haberleştirilen Müslim, Twitter hesabı aracılığıyla da Erdoğan ve Türkiye aleyhine çok sert ifadeler kullanarak, Afrin’e yönelik olarak yürütülen Zeytin Dalı Harekatı aleyhine paylaşımlarda bulunuyordu.

CHP’li Tanal suç duyurusunda bulunmuştu

Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 17 Ekim 2014 tarihli kararında PYD, YPJ ve YPG’yi ‘terör örgütü’ olarak kabul ettiğini ve o dönem Salih Müslim’in PYD’nin eş başkanı olduğunu vurgulayarak, suç duyurusu dosyası hazırlamıştı. CHP’li Tanal, “terör örgütü” olarak mahkemece tanınmış PYD’nin yöneticisi Müslim’in 2014 yılında ve sonrasında Ankara’da temaslar yürütmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na 8 Şubat’ta suç duyurusunda bulunmuştu. Tanal, suç duyurusuyla ilgili “Mahkeme’nin terörist gördüğü örgütün başındaki kişiyi ise siyasi iktidar terörist olarak görmemiştir. Suçluyu korumuştur, kayırmıştır” demişti.

Tanal’ın suç duyurusu sonrasında İçişleri Bakanlığı, 12 Şubat’ta eski PYD Eşbaşkanı Salih Müslim için İnterpol nezninde “kırmızı bülten” çıkartmıştı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG