Erişilebilirlik

Şam’da Adliye Binasına Bombalı Saldırı


Şam'da hedef alınan Adliye Binası'da ilk belirlemelere göre 25 kişi öldü.

Suriye’nin başkenti Şam’da adliye binasına düzenlenen intihar saldırısında, ilk belirlemelere göre, en az 25 kişi yaşamını yitirdi.

Devlet medyasına göre saldırı Şam’ın merkezindeki Adalet Sarayı’nda meydana geldi. Saldırıyla ilgili başka bir bilgi verilmedi.

Saldırı, Şii Müslüman mezarlığını hedef alan ve en az 40 kişinin yaşamını yitirdiği, 120’den fazla kişinin de yaralandığı saldırıdan sadece birkaç gün sonra düzenlendi.

Saldırının sorumluluğunu Suriye El Kaide üstlenmişti.

Caferi, Astana’daki görüşmeleri tamamladı

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Beşar Caferi, Kazakistan’da Rusya ve İran ile yaptığı 2 günlük görüşmeleri sonuçlandırdığını belirtti.

Caferi, görüşmeleri yapıcı olarak niteledi ancak sadece bir sayfalık bir resmi belge hazırlandığını bunun da Palmira’nın mayından temizlenmesiyle ilgili olduğunu söyledi.

Suriyeli muhalifler Şam rejimi ve Rusya’nın ateşkese uymadıkları gerekçesiyle Astana’daki üçüncü tur görüşmelere heyet göndermemişti.

Suriye muhaliflerinden bir yetkili de Astana’daki görüşmelere heyet gönderecekleri yönündeki haberleri yalanladı.

El Şam Tugayı’ndan Mamun Hac Musa, Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’nın iddialarının aksine görüşmelere katılmayı planlamadıklarını söyledi.

Bir başka muhalif yetkili Yahya El-Aridi de Kazakistan Dışişleri Bakanlığı açıklaması için “İstedikleri açıklamayı yapabilirler,” dedi.

Kazakistan, Astana’daki barış görüşmelerinin uzatılacağını ve Suriyeli muhaliflerin de katılacağını açıklamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG