Erişilebilirlik

Şam’ın kuzeydoğusundaki bir mühimmat deposunda patlama


Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, Mart 2023'te Masyaf'ta bir depodaki patlamanın fotoğrafını paylaştı. Şam, İsrail hava saldırılarını sorumlu tuttu
Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, Mart 2023'te Masyaf'ta bir depodaki patlamanın fotoğrafını paylaştı. Şam, İsrail hava saldırılarını sorumlu tuttu

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Şam’ın kuzeydoğusundaki bir mühimmat deposundaki patlamanın can kayıplarına neden olduğunu duyurdu.

Patlama, İran yanlısı gruplara ait bazı depoların vurulmasından iki gün sonra geldi.

SOHR, sabahki patlamanın Şam'ın kuzeydoğusunda "Lübnan Hizbullahı'nın hakim olduğu" bir bölgede "füze ve mühimmat" içeren bir deponun vurulmasıyla gerçekleştiğini söyledi.

Suriye içinde geniş bir kaynak ağına sahip olan İngiltere merkezli gözlemci grup, Al-Ruhaiba kasabası yakınlarındaki patlamada can kaybı olduğunu açıkladı. Patlamada kaç kişinin öldüğü bildirilmedi. Patlamanın nedeni henüz belirlenmedi.

Suriye resmi haber ajansı, patlamayı henüz haberleştirmedi. Patlama, Şam’ın batısındaki dağlık bir bölgede İran yanlısı gruplara ait füze depolarında gerçekleşen patlamalardan iki gün sonra geldi.

SOHR Direktörü Rami Abdel Rahman geçen Pazar AFP'ye saldırılar için, "Hava saldırısı mı yoksa kara operasyonu mu gerçekleştirildi bilmiyoruz" demişti.

İsrail, Suriye topraklarında, başta İran destekli güçler olmak üzere, Hizbullah savaşçıları ve Suriye ordusu mevzilerini hedef alan yüzlerce hava saldırısı düzenledi.

İsrail, Suriye'deki hedeflere yönelik saldırıları hakkında nadiren yorum yapıyor. Öte yandan İsrail, bölgedeki ezeli düşmanı İran'ın varlığını genişletmesine izin vermeyeceğini defalarca söyledi.

Forum

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG