Erişilebilirlik

Sanat Tarihi Teknolojiyle Aydınlanıyor


Sanat Tarihi Teknolojiyle Aydınlanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Dijital haritalama teknolojisi bir süredir hayatımızda, ancak bu teknolojinin sanat tarihinde uygulanması oldukça yeni. Üniversite araştırmacıları Getty Vakfı gibi kuruluşların desteğiyle tarihi alanları keşfedip araştırabilecekleri web uygulamaları üretiyor. Teknoloji, sanat tarihçilerinin geçmişi daha iyi anlamasını sağlıyor.

Tarihçiler sanat tarihini bilgisayar haritalama teknolojisiyle birleştirerek geçmiş hakkında giderek daha yeni bir perspektif kazanıyor.

Heather MacDonald, ‘‘Bu, insanların bu alanlarda nasıl yaşadığını ve hareket ettiğini düşünmenizi, sanat eserlerinin nasıl etkileşime girdiğini ve bu eserlerin esas dönemlerinde nasıl görüldüğünü ve algılandığını anlamanızı sağlıyor,’’ diyor.

Üç boyutlu animasyon ve dijital haritalama, sanat eserlerinin bulunduğu ortamı anlamak için kişilerin arkeolojik ve tarihi alanları keşfetmesine ve araştırmasına izin veriyor.

Paul Jaskot, ‘‘Bilgisayar bilimlerindeki, standart bilgisayarlardaki, hatta dizüstü bilgisayarlardaki gelişmeler sayesinde bu tür çalışmalar sanat tarihçileri için çok kolay hale geldi,’’ diyor.

Veriler yüzlerce yılı kapsayan arşiv bilgilerini içerebiliyor, tıpkı Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinin büyümesini gösteren bu harita gibi.

Dağ Durumunu Görselleştirme adlı proje kapsamında araştırmacılar Çin’deki Çing Hanedanı parkının dijital haritalarını ve 3 boyutlu modellemesini bir araya getirdi. Araştırma haritalarla birlikte 18 ve 19’uncu yüzyıldan tahta baskı, metin ve resimler gibi tarihi kaynaklar kullanarak parkın zaman içinde nasıl değiştiğini gösteriyor.

Gizli Floransa projesindeyse rönesans döneminde sanat tarihi arttırılmış gerçeklik kullanılarak inceleniyor. Kullanıcılar bu eski İtalyan kentini gezerken uygulamaya dahil olan bir 16’ncı yüzyıl haritasıyla etkileşim kurabiliyor.

Duke Üniversitesi'nden Paul Jaskot, ‘‘Katmanlar oluşturmaya başlayabilirsiniz, tarihi tanıklıkları, manzaraları ya da malzemeleri, bu fiziksel çevreye yerleştirebilirsiniz,"diyor.

Getty Vakfı Heather MacDonald, ‘‘Bence dijital sanat tarihini harika yapan şey bize eski soruları yanıtlamak ve yenilerini sormak için yepyeni bir ufuk açması,’’ diyor.

Geçmişi daha çok anlamak da bugünün kentlerinde sergilenen sanat eserleri hakkında daha çok farkındalık sahibi olmamızı sağlayabilir.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG