Erişilebilirlik

Sarraf Davasında Kritik Duruşma


Dört ayrı suçtan 75 yıl hapis istemiyle bir yılı aşkın bir süredir New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde yargılanan İran asıllı Türk iş adamı Rıza Sarraf yarın yeniden hakim karşısına çıkacak

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde TSİ 17.30'da başlayacak kritik duruşmada Sarraf’ ın tartışma yaratan iki yeni avukatı eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ile eski Amerikan Adalet Bakanı Michael Mukasey’in davadaki rolü ve çıkar çatışması iddiaları tartışılacak.

Giuliani ve Mukasey’in ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarını korumak amacıyla Sarraf’ ın avukatlığını üstlenmesi sonrasında, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi, davanın Amerikan basının da gündemine girmesine neden olmuştu.

Hakim Berman iki avukatı azledebilir

Bazı hukukçular Giuliani ve Mukasey’in yönetim adına davada aracılık yapmasını yargıya müdahale olarak değerlendiriyor. Hakim Berman’ın, Giuliani ve Mukasey’i, davadan bu yargıya siyasi müdahale gerekçesiyle azledebileceğini belirtiyorlar.

Amerika basını da davayı çok yakından takip etmeyi sürdürüyor. New York Times gazetesi Sarraf davasıyla ilgili yayınladığı son haberinde, Ekonomik ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen’in dava süreciyle ilgili görüşlerine yer verdi.

New York Times, liberal eğilimli bir düşünce kuruluşu olarak değerlendirdiği EDAM Başkanı Ülgen’in, Sarraf’a sağlanacak bazı avantajlı durum sonrasında Ankara’nın duyacağı memnuniyetin, Washington’un bölgede kendi ajandasını çok daha rahat uygulayabileceği görüşünde olduğu belirtildi.

‘Türkiye YPG ile ilgili ABD planlarına daha az direnç gösterebilir’

Ülgen, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada,Türkiye’nin bu durumda ABD’ye daha açık bir destek verebileceği veya daha az direnç gösterebileceğini belirterek, ”Örneğin bu durumda Türkiye, ABD’nin IŞİD’in başkenti Rakka’yı geri almak için Suriyeli Kürtlerle (YPG) ilgili geliştirdiği planlarına daha az direnç gösterebilir. Sarraf davasının hızla sona ermesi, Türkiye Suriye'deki ABD misyonlarına ve esas olarak ABD Savunma Bakanlığına verdiği desteğe karşı daha az direnecek anlamına gelebilir" dedi.

Bharara’dan Giuliani’ye hukukun üstünlüğü ve bağımsız yargı vurgusu

Sarraf soruşturmasını başlatan ve davayı açan eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara da, sosyal medya hesabından Giuliani’ye tepki gösterdi.

Bharara, New York Times gazetesi muhabiri Benjamin Weiser’in Giuliani’nin, ABD’nin çıkarları için Sarraf davasında arabuluculuk yaptığıyla ilgili Twitter mesajını yorum yazarak paylaştı.

Bharara, paylaştığı mesajda, “ Biri sadece hukukun üstünlüğünün ve bağımsız soruşturmanın ABD’de ve Adalet Bakanlığı'nda önemli olduğunu ummaktadır" dedi.

Sarraf davasında ikinci tutuklu sanık Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın da Pazartesi yapılacak duruşmada hazır bulunması bekleniyor. Atilla’nın kefaletle serbest bırakılıp tutuksuz yargılanması için mahkemeye başvuruda bulunması bekleniyor.

"Türk ve ABD’li yetkililer uzlaşmadan yana"

Giuliani, geçtiğimiz günlerde Hakim Berman’a gizlilik şartıyla verdiği ifadede, Sarraf davasındaki amaçlarının Amerika’nın güvenlik çıkarları doğrultusunda, Türkiye ile ABD arasında, Sarraf lehine bir anlaşma sağlamak olduğunu söylemişti.

Giuliani, Sarraf’a yöneltilen suçlamaların niteliği ne olsa da, gerek Türkiye’nin önemli bir müttefik olarak görülmesi, gerekse ABD’nin ulusal güvenlik çıkarları nedeniyle iki ülkenin de davanın diplomatik yollardan çözülmesine yakın durduklarını belirtmişti.

Bu çerçevede Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerin belirten Giuliani, bu görüşmelerden hem Amerika Adalet Bakanlığı’nın ve New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın önceden haberdar olduğunu ifade etmişti. Giuliani ayrıca Ankara’da, Amerika Dışişleri Bakanlığı temsilcisinden brifing aldıklarını söylemişti.

Eski Adalet Bakanı Mukasey de ifadesinde, Sarraf davasında uzlaşma olursa Türkiye'nin ABD’nin çıkarlarını daha fazla savunacağını belirtmiş, Türk ve Amerikalı üst düzey hükümet yetkililerinin, Amerikan ulusal güvenlik çıkarları doğrultusunda olası bir anlaşma konusunda istekli olduğunu ifade etmişti.

STÜDYO VOA

ABD’den İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümüyle ilgili taziye mesajı - 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG