Erişilebilirlik

Sarraf Davasında Yol Ayrımı


New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde dava süreci devam eden İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf bugün yeniden hakim karşısına çıktı.

Bugün yapılan duruşmada New York Güney Bölgesi Savcılığının iddianamede adı geçen bazı bankaların aynı zamanda Sarraf’ın da avukatları olmasının çıkar çatışması yarattığı gerekçesiyle davadan azli talebi görüşüldü.

Söz konusu banklardan mahkeme tarafından istenen çıkar çatışması iddiasıyla ilgili mektupların henüz tamamlanmamış olduğu gerekçesiyle mahkemenin hakimi Richard Berman, 20 Aralık’ta yeni bir duruşma yapılmasına karar verdi.

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara,geçtiğimiz ay mahkemeye yaptığı başvuruda Sarraf’ın savunmasını üstlenen bazı avukatların davadan çekilmesini istemişti.

Kirkland & Ellis hukuk firmasının aynı zamanda davada adı geçen bazı bankalarında avukatlığını yaptığını bunun bir çıkar çatışmasına neden olabileceği belirtilmişti.

Savcılık, HSBC, JP Morgan, Chase, Citibank, Stardard Chartered Bank, Wells Fargo, UBS ve diğer bankaların temsilciliğini yaptığı gerekçesiyle davada bir çıkar çatışmasına neden olmaması için bu hukuk firması adına Sarraf’ın savunmasını üstlenen avukatların mahkeme tarafından azledilmesini istemişti.

Bazı avukatlarıyla yollarını ayırdı

Sarraf savunmasını üstlenen bazı avukatlarıyla yollarını ayırdı. Sarraf, savunmasını üstlenen üç avukatı azletti. Bazı avukatlarının da önümüzdeki hafta yapılacak duruşmadan çıkacak karar doğrultusunda azledilmesi de söz konusu.

Sarraf, önceki gün mahkemeye verdiği dilekçede, bundan sonra Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan hukuk firmasının kendisini temsil etmeyeceğini bildirdi.

Sarraf, Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan hukuk firması adına kendisini savunan avukatlar, Christine H. Chung, Clifford Chance ve George D. Kleinfeld’in savunma avukatlığından azlettiğini belirtti. Sarraf’ın davanın aslının görülmeye başlanacağı 21 Ağustos tarihine kadar savunma ekibine yeni avukatlar eklemesi bekleniyor.

Hakim yeni duruşma takvimi belirledi

Hakim Berman, davanın jürili olarak asıldan görüleceği duruşma tarihinde de ani bir değişiklik yaptı. Berman, önceki gün dava dosyasına elektronik yolla koyduğu yazılı emirle Sarraf davasının jürili olarak aslının görüleceği tarihi 17 Ekim 2017’den 21 Ağustos 2017 tarihine çektiğini açıkladı.

(http://docs.voanews.eu/tr-TR/2016/12/14/7b307db6-9856-495f-bdc0-f32fbe674215.pdf )

Hakim Berman, savunma makamı tarafından Sarraf’ın 19 Mart tarihinde Miami’de tutuklandığı sırada cep telefonundan hukuk dışı yollarla alındığı iddia edilen fotoğraf ve bilgilerin davada delil olamayacağı iddiasıyla ilgili yeni bir duruşma yapılacağını açıkladı. Hakim Berman, deliller konusundayeni duruşmanın 24 Nisan 2017 tarihinde yapılmasına karar verdi.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG