Erişilebilirlik

Sarraf Davasının Yeni Başsavcısı Kim Olacak?


Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı tarafından istifası istenen ancak bunu yapmadığı için kovulan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara bugün çalışma arkadaşlarına veda etti.

2009 yılından bu yana görev yaptığı ofisine veda eden Bharara’yı savcı yardımcılarıyla savcılık çalışanları alkışlarla uğurladı. Veda töreni sırasında duygusal anlar yaşandı.

Bharara’nın görevinden ayrılmasının ardından yerine kimin atanacağı konusunda ise bazı isimler öne çıkmaya başladı.

Bharara’nın yerine atanacak yeni isim, Federal Mahkemede hakkında dört ayrı suçlamayla 75 hapis istemiyle yargılanan Rıza Sarraf’ın davasının da başsavcısı olacak.

Bharara’nın yerine iki isim öne çıkıyor

Soruşturduğu üst düzey kişiler ve yolsuzluk davalarıyla ünlenen savcı Bharara’nın elinde bulunan tüm dosya ve davaların geleceği yeni başsavcının tutumuna göre şekillenecek.

Business Insider ve New York Post gibi yayınlar, Donald Trump’ın geçiş ekibinde yer alan eski federal savcı Cumhuriyetçi Edward O’Callaghan’ın Bharara’nın yerine görevlendirdiğini iddia etti.

Marc Mukasey de medyada Bharara’nın yerine getirileceği iddia edilen bir başka isim. Halen ceza avukatlığı yapan Mukasey de Cumhuriyetçilere yakınlığıyla tanınıyor. Babası Michael Mukasey ise Bush’un başkanlığı döneminde bir süre adalet bakanlığı görevini yürütmüş bir isim olarak tanınıyor.

XS
SM
MD
LG