Erişilebilirlik

Sarraf’ın Avukatlarının Erdoğan İle Görüşmesinden ABD Adalet Bakanı Ofisi Haberdar


New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, geçtiğimiz günlerde New York Times gazetesinin "Giuliani ve Mukasey Erdoğan’la Türkiye’de Sarraf Davasını Konuştu" iddiasını doğruladı.

Savcılık Sarraf’ın bu iki ünlü avukatının yaptığı Türkiye gezisinden Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın ofisinin de haberdar olduğunu iddia etti. Sarraf davası bu son gelişmelerin ardından Amerikan basınında da gündem oldu. Amerikan basını Cumhuriyetçi partiye ve Başkan Trump'a yakınlığı ile bilinen eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani için, bir İranlı adına Türkiye ile Amerika arasında arabuluculuk mu yapıyor sorusunu gündeme getirdi.

Hatırlanacağı üzere Rıza Sarraf, rüya takım olarak nitelendirilen savunma avukatlarının arasına geçtiğimiz ay çok önemli iki ismi katmıştı. Bunlardan ilki eski Başsavcı Preet Bharara’nın görevden alınmasının sonrasında yerine getirileceği iddia edilen Marc Mukasey’in babası ve eski Amerikan Adalet Bakanı Michael Mukasey idi. Sarraf’ın savunma ekibine katılan bir diğer isim de eski New York Belediye Başkanı Rudolph Guiliani oldu.

Savcılığın bu iki ismin savunma ekibine katılmasına yönelik mahkemeye yaptığı itiraz sonucu bu isimler ifşa oldu. Savcılık bu isimlerin aynı zamanda davanın karşı tarafı olan finans kurumlarının da avukatlıklarını yapmış olduklarını bu sebeple Rıza Sarraf'ın savunma ekibinde yer alamayacaklarını iddia etti. Buna karşın Sarraf’ın mevcut avukatları ise Mukasey ve Giuliani’nin duruşmalara katılmayacaklarını ve yardımcı bir rol üstleneceklerini belirtti ve mahkeme hakimine “Bu iki avukat sizin karşınıza çıkmayacaklar. Duruşmalara bile gelmeyecekler” dedi.

Bu esnada New York Times Gazetesi de Giuliani ve Mukasey’in Türkiye’ye gidip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sarraf davasını konuştuklarını iddia etti.

Son gelişmelerin ardından Yargıç Richard Berman, savcılık ve savunma makamına Giuliani ve Mukasey’in davadaki rollerinin ne olduğu konusunda görüşlerini acilen yazılı olarak bildirmelerini istedi.

Savcılık: Giuliani ve Mukasey Sarraf Davasını Erdoğan’la konuştu

Savcılık, Yargıç Richard Berman'a bugün gönderdiği cevabi dilekçede, Giuliani ve Mukasey' in, 24 Şubat sonrasında Sarraf davasına çözüm yollarını görüşmek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya geldiğini belirtti. Böylelikle New York Times gazetesinin, Erdoğan ile Sarraf pazarlığı haberi de doğrulanmış oldu.

New York Güney Bölgesi Başsavcı Vekili Joon Kim tarafından imzalanan dilekçede, Başkan Donald Trump'ın yakın dostları olan Mukasey ve Giuliani' nin konuyla ilgili ABD hükümetindeki diğer yetkililerle de çözüm için görüşmeye çalıştığı da öne sürüldü.

Giuliani’nin çalıştığı şirket Türkiye’nin lobisini yapıyor

Başsavcı vekili Erdoğan ile görüşen Mukasey ve Giuliani’nin, savunma makamının iddiasında yer aldığı gibi yardımcı olma veya ikincil bir rol değil, tam aksine çok kritik bir rol üstlendiklerini öne sürdü. Dilekçede Giuliani’nin bağlı bulunduğu hukuk firmasının, Türkiye’nin ABD’deki lobi faaliyetlerini de üstlendiğine vurgu yapıldı. Bu durumda Giuliani’nin Sarraf’ın savunma ekibinde olmasının daha şiddetli bir çıkar çatışması yaratacağı belirtildi.

İran asıllı işadamı Rıza Sarraf ve geride bıraktığımız hafta New York JFK Havalimanı’nda tutuklanarak hapse atılan Halkbank Uluslararası Bankacılık İşlemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla Amerika’nın İran’a yönelik ambargolarını delmek ve Amerikan finans sistemini zarara uğratmak benzeri faaliyetlerle suçlanıyorlar.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG