Erişilebilirlik

Savaştan Kaçtı Kansere Yakalandı


Savaştan Kaçtı Kansere Yakalandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:24 0:00

Dijvar ve Berdil Selam çifti, Suriye'nin Halep kentinden Türkiye'ye üç yıl önce sığınmış. Aile, şimdiyse en az savaş kadar büyük bir zorlukla karşı karşıya. Kanser hastası olan kızları tedavi olmayı bekliyor.

Suriye’deki iç savaş yüzünden iki çocuklarıyla birlikte ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını anlatan Suriyeli çift, Türkiye’ye geldikten sonra büyük kızları Rojda’nın rahatsızlığının ortaya çıktığını söylüyor. Sürekli karın ağrısı çeken ve karnı şişmeye başlayan Rojda’ya yapılan tetkiklerde karnında kitle tespit edildiğini söyleyen aile, çocuklarının ameliyat edildikten sonra kanser olduğunu öğrendiklerini anlatıyor. Kızının kemoterapi tedavisine başladığını anlatan Dijvar, maddi imkansızlıklar yüzünden ilaçlarını düzenli olarak alamadığını söylüyor.

“Biz Halep’teyken Suriye uçakları 24 saat boyunca üstümüzde uçuyordu vesürekli bombalıyordu. Evimiz büyük hasar aldı ve uçaklardan atılan bombalar her şeyimizi yok etti. Bu saldırılarda amcam ve yeğenim hayatını kaybetti. İŞİD’in yaşadığımız bölgede saldırı düzenlemesiyle hayat daha da zor hale geldi. Artık Suriye’den ayrılmaktan başka çaremiz yoktu. Türkiye'ye çok zor şartlarda geldik ama burada da hayat çok zor oldu bizim için. İş bulmak, kiralık ev bulmak çok zordu. En sonunda bir iş buldum ama ne kirama ne de yaşam masraflarımıza yetiyor. Evliyim ve iki kızım var. Kızlarımdan bir tanesi geldikten 1-2 ay sonra rahatsızlandı. Karnı şişmeye başladı. Doktora gittiğimizde bir kitle olduğu ve ameliyat edilmesi gerektiği söylendi. Ameliyatla kızımın karnından 2 kilogramdan fazla kitle çıkarıldı ve kitlenin kötü huylu olduğunu öğrendik. Kazandığım parayla bu hastalıkla başa çıkmam inanın imkansız hale geldi.”

Berdil Selam da kızının kanser olduğunu öğrendikten sonra kemoterapiye başladıklarını ve kızının bütün saçlarının döküldüğünü anlattı. Kutusu 350 TL olan ilaçlardan kızının her ay 5 kutu kullanması gerektiğini söyleyen Berdil, bu ilaçları kendi imkanlarıyla almak zorunda. Selam, sadece kocasının kazancıyla da bunun mümkün olmadığını söylüyor.

XS
SM
MD
LG