Erişilebilirlik

Bharara Türk Faytoncuların İddiasını Soruşturuyor


New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun seçim kampanyasında topladığı bağışları inceleme altına alan New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara, Türk faytoncuların öne sürdüğü rant iddialarını da soruşturuyor.

Türk faytoncular, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun Central Park’ta faytonları kaldırmak için başlattığı tüm çabaların seçim kampanyası sırasında kendisine yardım eden emlak yatırım şirketlerine “diyet borcunu” ödemek olduğunu iddia etmişti.

New York Güney Bölgesi Savcısı Bharara ve Manhattan Bölge Savcısı Cyrus Vance Jr.’ın Başkan de Blasio’nun seçim kampanyasına yapılan bağışları inceleme altına aldığı ve Türk faytoncuların da öne sürdüğü iddialarla ilgili soruşturma başlattığı belirtildi.

New York’un turistik Central Park’ında sahibi olduğu iki faytonu işleten Nurettin Kırbıyık, geçtiğimiz Ocak ayında Amerika’nın Sesi’ne Central Park’ta faytonculuk yapan Türkler adına açıklama yapmış ve New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’yu faytonculuk sektörünü bitirmek için emlak ve inşaat şirketlerinin çıkarları doğrultusunda ortak hareket etmekle suçlamıştı.

“Asıl mesele atlar ve faytonlar değil”

Kırbıyık, tarihi faytonculuğu New York’ta bitirme planının bazı rant peşinde kişiler tarafından devreye sokulduğunu iddia etmişti. Asıl meselenin atlar ve faytonlar olmadığını savunarak, “Asıl mesele bir inşaat firmasının Javit Jacob’s Fuar Merkezi’nin karşısında dev bir projeye imza atmaya hazırlanırken karşısına çıkan engeldi. Yatırımcı firma bütün bloktaki binaları satın aldı. Sadece Central Park’ta fayton işleten İrlandalı bir kişiye ait olan ve ahır olarak kullanılan bir binayı satın alamadı. Yatırımcı da ahırı satın alamayınca New York’taki bütün faytonları kaldırmak ve bu şekilde tek engel olan bu ahırı ortadan kaldırmak istedi. Seçim kampanyalarında Başkan Bill de Blasio’ya büyük paralar bağışladı. Hayvansever derneklere yardım etti. Faytonların kaldırılması için en fazla tepki veren hayvansever derneğinin arkasında da bu kişinin olduğu ortaya çıktı. Saati 20 dolara hayvanseverlikle ilgisi olmayan adamları tutup bağırttılar. Bu kişilerin protestoculara para verdiği ve seçim kampanyalarında Blasio’ya yaptığı maddi destek belgelendi. Medya bunları ortaya çıkardı tabi, yazıldı çizildi ve bu oyun tutmayınca başka bir oyun sahneye konuldu,” diye konuşmuştu.

Nurettin Kırbıyık
Nurettin Kırbıyık

Hayvansever kuruluş soruşturuluyor

Bharara’nın, Kırbıyık’ın iddialarında, 20 dolar karşılığında paralı hayvanseverler tuttuğunu iddia ettiği NYCLASS adlı kuruluşun seçimler sırasında yaptığı bağışları inceleme altına aldığı ve bu yönde yapılan bağışların karşılığında bu gruplara çıkar amaçlı sözler verilip-verilmediğini araştırdığı bildirildi. İddialar konusunda yorum yapmayan NYCLASS sadece hayvan haklarının savunucusu olduklarını açıkladı.

New York’ta yayın yapan gazeteler iddialarla ilgili haberi sayfalarına taşıdı. Wall Street Journal, New York Belediye Başkanı de Blasio’nun son iki yıldır tüm çabalarına rağmen belediye meclisinden istediği kararları çıkartamayıp Central Park’ta hizmet veren faytonlara yasak getiremediğini belirterek başkanın seçim kampanyası sırasında aldığı bağışlarla faytonlara getirilmeye çalışılan yasaklar arasındaki bağlantının hem eyalet hem de federal düzeyde soruşturulduğunu yazdı.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG