Erişilebilirlik

Savcı Donald Trump hakkında dolandırıcılık kararı alınmasını talep etti


New York Başsavcılığı eski ABD Başkanı Donald Trump’a ait bazı gayrımenkullerin değerlerinin şişirilerek gösterildiğine dair iddianameye ait dava daha başlamadan Trump hakkında dolandırıcılık kararı alınmasını istedi.
New York Başsavcılığı eski ABD Başkanı Donald Trump’a ait bazı gayrımenkullerin değerlerinin şişirilerek gösterildiğine dair iddianameye ait dava daha başlamadan Trump hakkında dolandırıcılık kararı alınmasını istedi.

New York Başsavcılığı’ndan eski ABD Başkanı Donald Trump’ın ticari faaliyetleriyle ilgili dikkat çeken bir adım geldi. Başsavcılık, Trump’a ait bazı gayrımenkullerin değerlerinin şişirilerek gösterildiğine dair iddianameye ait dava daha başlamadan Donald Trump hakkında dolandırıcılık kararı alınmasını istedi. Savcılık, Trump'ın bankacılara ve sigortacılara yanlış beyanda bulunarak net servetini 2,23 milyar kadar fazla gösterdiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Başsavcı Letitia James, Manhattan'daki eyalet mahkemesine yaptığı başvuruda, dava dosyasındaki kanıtların, Trump ve aile şirketi tarafından 2011'den 2021 yılına kadar yanlış ve yanıltıcı mali beyanların "tekrarlanan ve ısrarlı bir şekilde hileli kullanımını" gösterdiğini belirtti.

Başsavcı James, bir düzineden fazla gayrimenkulün değerlerinin yüz milyonlarca dolar şişirilmesinin, sanıkların eyaletin Yürütme Yasası uyarınca dolandırıcılıktan sorumlu olduklarını ortaya koyduğunu söyledi.

James açıklamasında “Sayın Trump'ın mal varlığını ve dolayısıyla gayrimenkullerin net değerlerini şişirmeye yönelik çok sayıda aldatıcı eylem ve planlarının toplam etkisi şaşırtıcı ve savcılık makamının duruşmada ortaya çıkarmaya hazırlandığı çok daha büyük bir girişim de buzdağının sadece görünen kısmıdır" dedi.

Başsavcının mahkemeye başvurusundan hemen sonra Trump ve diğer sanıkların avukatları bu davayı da kendilerine karşı bir komplo olarak nitelendirdiklerini dile getirerek mahkemeye kendilerine ait kanıtları sundular.

Daha önce bir temyiz mahkemesi kararına atıfta bulunan avukatlar, Başsavcı James'in itiraz ettiği işlemlerin çoğunun mahkemede incelenemeyecek kadar uzun zaman önce gerçekleştiğini ve başsavcının geri kalan işlemlerden kimsenin zarar gördüğüne dair bir kanıt sunmadığını belirttiler.

Avukatlar başsavcının, tamamen özel ve karlı şekilde yapılmış ticari işlemleri kendi yargılarına göre suç olarak göstermeye çalışma girişimi olduğunu ileri sürerek davanın düşürülmesini talep ettiler.

Savcı Donald Trump hakkında dolandırıcılık kararı alınmasını talep etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

Dava geçen yıl açılmıştı

James geçtiğimiz Eylül ayında açtığı davada Trump'ı Florida'daki Mar-a-Lago malikanesi ve Manhattan'daki Trump Tower binasının çatı katı dairesi de dahil bazı mülklerin değerleri ve kendi net serveti hakkında yalan beyanda bulunmakla suçlamıştı.

Dava dosyasında Trump’ın gayrimenkullerin değerlerini olduğundan fazla göstererek bankalardan kredi almak ve sigorta ödemeleri konusunda kendisine çıkar sağlamak için kullandığı ve piyasadaki diğer kişilere zarar verdiği öne sürülüyor. Başsavcı Trump’ın oğulları Donald Jr. ve Eric Trump’la Trump şirketlerinin 250 milyon dolar cezaya çarptırılmasını ve New York’taki faaliyetlerinin yasaklanmasını talep ediyor. Eyalet Yüksek Mahkemesi’ndeki duruşma 2 Ekim tarihinde yapılacak.

Bu dava eski başkan Donald Trump hakkında hazırlanan ve yargılandığı diğer dört davanın dışındaki bir hukuki süreç olarak ilerliyor.

Değeri yüksek gösterilen gayrımenkullere dair bilgiler

Savcı James, mahkemeye yaptığı başvuruda, Trump'ın yanıltıcı olarak yaptığı değerlemelerin düzeltilmesi halinde gayrimenkullerin net değerlerinin 2011-2021 yılları arasında her yıl %17 ila %39 oranında azalacağını dile getirdi.

Dosyada ayrıca Trump'ın beyan edilen net mal varlığının ABD başkanı olduğu 2018 ve 2019 yıllarında 6,1 milyar dolara ulaştığı, ancak gayrimenkuller için "tam kapsamlı profesyonel değerlemeler" yapılmış olsaydı mal varlığının 4,2 milyar dolardan fazla olmayacağı belirtildi.

James, Trump'ın 2016'da New York’taki Trump Tower binasının çatı katındaki tripleks dairesine 327 milyon dolar yerine 119,9 milyon dolar değer biçilmesi ve 2018'de Mar-a-Lago'ya 739,5 milyon dolar yerine, sosyal kulüp olarak kısıtlı kullanımına dayanarak 25,4 milyon dolar değer biçilmesi gerektiğini belirtti.

Forum

STÜDYO VOA

Rusya’ya yaptırımların hedefinde Türkiye’den kuruluşlar da var – 23 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG