Erişilebilirlik

Sayılarla Trump'ın 6 Ayı


Donald Trump’ın Amerika’nın 45’nci Başkanı olarak yemin etmesinden bu yana 6 ay geçti.

Emlak devinin Cumhuriyetçi Parti’den bir siyasetciye dönüşmesi sonucu Beyaz Saray’da kaotik bir 6 ay geçti. Genel kamuoyu desteği oranları ilk 6 ay için en düşük seviyelerde ama yine de Trump’a destek verenlerde sadece çok küçük bir azalma var.

Trump’ın görevdeki 182 günü siyasi rakipleri ve medyayla tartışarak geçti ve Trump bunu genellikle sosyal medyadan, Twitter’dan verdiği mesajlarla yaptı. Bu süre zarfında Trump 991 defa Twitter mesajı yayınladı. Başkan, mesajlarında kampanyasındaki görevlilerin Rusya’yla ilişkisiyle ilgili soruşturma ve Amerika istihbaratının Rusya’nın Trump’ın kazanmasına yardımcı olacak şekilde 2016 seçimlerine müdahale ettiği iddialarının üzerinde durdu.

Trump sadece muhafazakar aday Neil Gorsuch’ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmesi konusunda başarılı oldu. Anayasa Mahkemesi üyeliği ömür boyu sürüyor. Buna karşın Trump. yasalarla ilgili gündeminde henüz pek başarılı olamadı. Trump kampanyası süresince eski başkan Barack Obama’nın çıkardığı sağlık yasasını kaldırma sözü verdi ancak bu kaldırma önerisi Senato’da en azından şimdilik neredeyse tamamen başarısızlığa uğradı.

Amerika’daki medya şirketleri tarafından derlenen rakamlarla Trump’ın şu ana kadarki başkanlığını değerlendirecek olursak sonuçlar şöyle:

  • Yasalaşmak üzere imzalanan belge sayısı 42 ancak hiçbiri önemli bir değişiklik öngörmüyor.
  • Üç yurtdışı gezisi ve 8 ülke ziyareti. Suudi Arabistan, İsrail, Belçika, İtalya, Vatican, Polonya, Almanya ve Fransa.
  • Yabancı ilderlerle ikili görüşmeler: 54 devlet başkanıyla yüz yüze buluşma ve dünya liderleriyle 102 telefon görüşmesi.
  • New Jersey ve Florida’daki golf kulüplerine en az 33 ila 40 ziyaret. Basına göre Başkan ayrıca 26 haftanın 21’ini Beyaz Saray dışında kendisine ait ev ya da otellerde geçirdi.
  • Yabancı liderlerle birlikte 13 basın toplantısı, buna karşılık sadece bir kez tek başına basına toplantısı. Verilen röportaj sayısı 48, en çok röportaj verilen kurum da 13 defayla Fox News.
  • En az üç kişiyi kovma. Adalat Bakan Vekili Sally Yates, Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flyyn ve FBI Direktörü James Comey.
  • Anketlerde elde edilen destek ortalama yüzde 38,3 ve Trump bu rakamı ‘kötü değil’ diye yorumladı.
  • Uluslararası anlaşmalardan çekilme.Trump Amerika’yı 2015 Paris İklim Anlaşması ve 12 üyeli Trans-Pacifik Ticaret Anlaşması’ndan çekti.
  • Görev süresinin dolmasına kalan süre 1279 gün. Trump 2020 seçimlerinde de aday olacağını açıkladı.
XS
SM
MD
LG