Erişilebilirlik

Aşırı Sıcaklar Sağlık İçin Çok Ciddi Bir Tehdit


Aşırı Sıcaklar Sağlık İçin Çok Ciddi Bir Tehdit

Sıcak hava insanları bunaltmakla kalmıyor aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme neden olabiliyor

Aşırı sıcaklar tüm dünyada etkisini gösteriyor. Geçtiğimiz ay Amerika’nın doğu yakasında bulunan Washington dahil birçok kentte hava sıcaklığı rekor düzeyde artarak 42 dereceye ulaştı.

Birçokları sıcak havayı soğuk kış günlerine tercih etse de, aşırı sıcaklar çoğu zaman ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açabiliyor. Aşırı sıcak hava, özellikle çocuklar, yaşlılar ve şeker hastaları için büyük bir tehdit.

Aşırı sıcakların birkaç gün üstüste devam etmesi; gün içindeki hava sıcaklığının akşam saatlerinde aynı kalması ya da düşmemesi insan vücudu için ciddi bir tehlike oluşturuyor. 37 dereceye kadar normal sayılan vücut ısısı çok sıcak ve nemli havalarda 40- 41 dereceyi bulabiliyor. Bu da, kişinin beyin hücrelerinde tahribata yol açıyor. Güneş, sıcak ve nemli hava konusunda uyarılarını sürekli yineleyen uzmanlar, aşırı sıcaklara karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor:

- Günün en sıcak saatlerinde güneşte kalmaktan kaçınmalı

- Gün boyu bol miktarda (ve susamayı beklemeden) su içilmeli

- Bol sıvı ve mineral içeren içeçekler tüketilmeli

- Meyve, sebze, salata, çorba gibi hafif ve sulu yiyecekler tercih edilmeli

- Vücudun çok ter ve su kaybettiği durumlarda bol tuzlu sıvı ya da gıda tüketilmeli

- Vücudun hareketini kısıtlamayan ince, açık renk ve bol kıyafetler tercih edilmeli

- Sıcak ya da güneş çarpması durumunda acilen doktora başvurulmalı.

Doktorlar, aşırı sıcaklara bağlı olarak ortaya çıkan ciddi sağlık sorunlarının belirtileri konusunda da herkesi bilinçlenmeye çağırıyor.Sıcak hava, stres, kas ağrıları, bitkinlik ve güneş çarpması gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Stres, sıcak havanın neden olduğu en yaygın sağlık sorunlarından biri. Doktorlara göre, sıcak ve nemli havalarda kalın ve dar giysiler giymek, fiziksel güç gerektiren işlerde çalışmak ve uzun süre egzersiz yapmak kolaylıkla stres düzeyinizi arttırabilir. Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon ve kan dolaşımı sorunu olan kişilerde aşırı sıcaklara bağlı stres daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

Aşırı sıcakların neden olduğu bir başka sağlık sorunu da kas ağrıları ve kramplar. Doktorlara göre, vücut ısısı birden artarsa kas ağrıları başlıyor. Uzmanlar, hareket halindeyken kas ağrısı hisseden kişilerin serin bir yere oturup dinlenmelerini ve birkaç saat fiziksel aktiviteden kaçınmalarını tavsiye ediyor. Doktorlar ayrıca, vücudun aşırı sıcak hava nedeniyle kaybettiği tuz miktarını telafi edebilmek için 1-2 bardak tuzlu sıvı tüketilmesini öneriyor.

Aşırı sıcaklar ayrıca aşırı yorgunluk ve bitkinliğe de yolaçıyor. Bunu önlemek için de bol su içmek gerekiyor. Sıcak yüzünden aşırı yorgun olan kişilerde yürüme zorluğu, kalp atışlarının hızlanması, baş ağrısı, göğüs ve mide ağrıları görülüyor. Doktorlar vücudun susuz bırakılmaması gerektiği konusunda sık sık uyarıda bulunuyor. Vücudun susuz kalması, hafıza kaybı gibi çok ciddi sorunlara ve ölüme bile yolaçabiliyor.

Aşırı sıcak yüzünden meydana gelen semptomlar tedavi edilmezse güneş çarpmasına yolaçıyor. Vücut, ısısını kontrol edemez hale geliyor, ter atılamadığı için baygınlık yaşanabiliyor. Vücut ısısının 42 derecenin üstüne çıkması beyinde hasara ve ölüme neden olabiliyor. Böyle durumlarda vücuda soğuk su ve buzla kompres yapılması, ayakların altına yastık konarak yükseltilmesi ve gölgede dinlenmek yararlı oluyor. Ama uzmanlara göre ilk yapılacak şey, doktora görünmek, çünkü geç kalındığı taktirde güneş çarpması, beyin travması ve ölümle sonuçlanabiliyor.

XS
SM
MD
LG