Erişilebilirlik

SDG: ‘Bağuz’da Ertelenen Operasyon Başladı’


ABD destekli Suriyeli muhalif güçler, Cuma günü Fırat nehrinin doğusunda IŞİD’in son kalesi olan Bağuz köyüne bir süredir ertelenen operasyonunu başlattı.

Bölge bir süredir Suriye Dermokratik Güçleri’nin kuşatması altındaydı ancak içeride sivillerin varlığından dolayı operasyon geciktiriliyordu.

SDG basın ofisi başkanı Mustafa Bali son grup sivilin de köyden tahliye edilmesinin ardından operasyonun yerel saatle akşam 6’da başladığını bildirdi.

Reuters’a açıklama yapan Bali, “Bağuz’da teröristlerden başka bir şey kalmadı. Savaş IŞİD temizlenene ve köy kurtulana kadar devam edecek ” dedi.

Bali, çatışmaların ne kadar sürebileceği sorusuna yanıt vermedi ancak sert ve yoğun bir çatışmanın yaşanmasını beklediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) en az 84 sivilin Aralık ayından bu yana Suriye’nin kuzeybatısındaki bir mülteci kampına ulaşmaya çalışırken yolda hayatını kaybettiğini belirtti. Açıklamada IŞİD’den kaçan binlerce sivilin sığındığı bu kampa ulaşmaya çalışan 84 kişinin üçte ikisinin çocuk olduğu ifade edildi.

Fırat Nehri’nin doğu kıyısında küçük bir köy olan Bağuz, IŞİD’in elindeki son yerleşim yeri.

Bağuz’un düşmesi IŞİD’le mücadelede önemli bir mihenk taşı olarak görülse de gerilla taktikleri kullanan ve Fırat’ın batısında bazı uzak çöl bölgelerinde konuşlanan grup güvenlik tehdidi olarak algılanmaya devam ediyor.

Başkan Trump Perşembe günü Alaska’da Amerikan askerlerine hitaben yaptığı konuşmada Suriye’nin IŞİD’den tamamen geri alındığını söylemişti.

Son üç ayda cihatçıların elinde gittikçe azalan topraklardan toplamda 40 bin kadar sivil tahliye edildi.

Bağuz’dan çıkan sivillerin sayısınınsa tahminlerin çok üzerinde olduğu belirtildi.

Reuters’a konuşan SDG komutanlarından biri, Bağuz’daki sivillerin yer altı mağaralarında ve tünellerde saklandıklarını söyledi.

“Paris saldırganı öldürüldü”

Koalisyon Perşembe gecesi yaptığı açıklamada Bağuz’a düzenlenen saldırılardan birinde Fransız cihatçı Fabien Clain’in öldürüldüğünü bildirmişti. Clain, Paris’te 2015’te düzenlenen terör saldırısının sorumluluğunu bir ses kaydıyla üstlenmişti.

ABD’nin Suriye’de çoğu SDG’ye destek veren 2 bin kadar askeri bulunuyor.

Trump Aralık ayında askerlerin hepsini Suriye’den çekeceğini çünkü IŞİD’in bozguna uğratıldığını belirtmişti. Trump’ın bu kararı hem yardımcılarını hem de uluslararası müttefiklerini şaşırtmış, kararın ardından dönemin savunma bakanı Jim Mattis istifasını vermişti.

Bu ay başındaysa Beyaz Saray 400 kadar ABD askerinin çekilmenin ardından Suriye’de kalmaya devam edeceğini bildirmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG