Erişilebilirlik

Seçiciler Kurulu Biden’ın Başkanlığını Resmen Onayladı


ABD’de Seçiciler Kurulu üyeleri, oylarını kullandı ve 3 Kasım başkanlık seçiminin galibi Demokrat Partili Joe Biden'ı Amerika'nın gelecek dört yıl boyunca görev yapacak yeni başkanı olarak resmen onayladı.

ABD siyaset sahnesinde neredeyse 50 yıldır yer alan Demokrat Biden, seçimi kazanması için gereken 270 seçici delege bandını 306 oyla aştı.

Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump, böylece ülkenin 244 yıllık tarihinde başkanlığının ilk döneminin ardından seçim yarışını kaybederek ikinci dönem görev yapamayan beşinci başkanı oldu.

Seçici Kurul oyları ABD seçimlerinde formalite olarak görülen aşamalardan biri olsa da Başkan Trump’ın 3 Kasım seçimlerinde kilit eyaletlerde oyların sayılması sırasında usulsüzlükler yapıldığını iddia etmesi Seçici Kurul’un kararını daha önemli hale getirdi.

Trump ve yandaşları kilit eyaletlerde seçim sonuçlarına itiraz ettikleri 50 kadar davayı kaybettiler.

ABD’de seçici kurul üyelerinin büyük kısmını parti üyeleri ya da sivil toplum liderleri oluşturuyor. New York eyaletinde oyunu Biden için kullanan seçici delegelerden ikisi, 2016 başkanlık seçiminde Donald Trump’a karşı yarışan Demokrat aday Hillary Clinton ve eşi eski başkan Bill Clinton’dı.

Seçici kurul üyeleri oy kullanmak için genellikle eyalet Kongre binalarında toplansalar da bu kez seçim sonuçlarına dair yaşanan toplumsal gerilim nedeniyle bazı yerlerde delegeler bilinmeyen yerlerde oylarını kullandı. En az iki eyalette yetkililer Seçici Kurul delegelerine silahlı koruma sağladı.

Oy kullanma işlemi farklı zamanlarda yapılsa da eyaletlerin en az yarısında şeffaf olmak amacıyla oy kullanma işlemi canlı yayınlandı.

Joe Biden ABD’de halk oylamasını 7 milyondan fazla oyla kazandı. Ancak seçim sonucunu belirleyen esas unsur 538 üyeli Seçiciler Kurulu’nun oyları.

55 seçici delegeyle en fazla delege sayısına sahip eyalet olan California’yı 38 delege ile Teksas ve 29 delegeyle New York izliyor. 3 Kasım seçimlerinde California ve New York’u Biden, Teksas’ı ise Trump kazandı.

Michigan’da Demokrat seçiciler kurulu üyelerine oy verme işlemi öncesinde polis eşlik etti.

Ülkenin güney batısındaki Arizona eyaletinde Biden 1996’dan bu yana seçimi kazanan ilk Demokrat aday olmuştu. Eyalette Seçici Kurul üyeleri güvenlik nedeniyle adresi gizli tutulan bir binada oylarını kullandı.

Biden’ın memleketi Delaware’de de oy verme işlemi daha güvenli olduğu düşünülen bir üniversite spor salonunda yapıldı.

Seçici Kurul oylamasının ardından 6 Ocak’ta ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi Kongre’de ortak bir oturumda biraraya gelerek Pazartesi günü kullanılan Seçici Kurul oylarını sayacak.

Amerika'yı kuranlar, Anayasa'yı oluştururken ülkenin liderini nasıl seçeceği konusunda anlaşmazlığa düşmüş, bunun üzerine nihai bir kararla Electoral College yani Seçiciler Kurulu sistemini oluşturmuştu. Bu sistem, başkanı seçmen oylarının toplamına göre seçmekle, başkanı Kongre'nin seçmesi arasında bir uzlaşma olarak değerlendirilmişti.

ABD Anayasası'na göre eyaletler, Seçiciler Kurulu'nda, Kongre'de sahip oldukları sandalye kadar üyeye sahip. Bu da bir eyaletin nüfusuna oranla Temsilciler Meclisi'nde sahip olduğu sandalye sayısına ek olarak Senato'da sahip olduğu iki sandalyenin toplamına denk geliyor. Maine ve Nebraska hariç her eyalet, tüm Seçiciler Kurulu oylarını, eyalette en çok oyu toplayan adaya tahsis ediyor.

Donald Trump, 2016 seçimlerinde, ulusal oy sayımında geride olsa da Seçiciler Kurulu'nda üstünlük sağlayarak seçilen 5'inci başkan olmuştu.
Biden, 2020 seçimlerinde ulusal çapta Trump'tan 7 milyon fazla oy aldı.

XS
SM
MD
LG