Erişilebilirlik

Seçim Kampanyası Tüm Hızıyla Sürüyor


Seçim Kampanyası Tüm Hızıyla Sürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Seçim Kampanyası Tüm Hızıyla Sürüyor

Hillary Clinton, son kampanya konuşması için, Matthew Kasırgası’nın etkilediği Florida eyaletini seçti. Demokrat adayın Miami’deki gündemi iklim değişikliği oldu.

Clinton iklim değişikliği konusunda şunları söyledi: “Şu anda okyanuslarda sıcaklık rekor seviyelere ulaştı, Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerinde gördüğümüz şiddetli yağmurlar ve ani sel baskınlarına neden oldu. Güneydoğuda deniz seviyeleri 30 santim yükseldi."

Clinton, deniz seviyesindeki yükselmelerin Florida emlak piyasasında 400 milyar dolarlık kayba neden olabileceğini söyledi. İklim değişikliğinin kamu sağlığını da tehdit ettiğini dile getirdi. Baikan adayı ayrıca Zika gibi virüslerin artan sıcaklıklarla olan bağına da değindi.

Hillary Clinton eğer başkan olursa, dünyada temiz enerji gücü olarak Çin’in ve Almanya’nın önüne geçme sözü de verdi.

Clinton’a bu kampanyasında destek veren isim de, iklim değişikliği üzerine çalışmaları ile bilinen eski Başkan Yardımcısı Al Gore. Gore 2000’deki başkanlık yarışında eyaletlerin çoğundaki genel oylamayı kazanmış ama delege sayımında kaybetmişti. Florida’da oy sayımında usulsuzluk yapıldığı iddia edilmişti.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump ise Texas eyaletinin San Antonio şehrindeydi. Birçok Cumhuriyetçi’nin çekilme çağrısı yapmasına rağmen yarışı tamamlayacağı mesajını verdi.

Cumhuriyetçi adayın kor bir seçmen tabanı var ama geçen hafta Trump’ın evli olduğu halde başka bir kadınla beraber olmaya çalıştığını anlattığı müstehcen bir kaydın ortaya çıkması kararsız seçmenleri etkileyecek gibi görünüyor. Florida, Michigan, Pennsylvania ve daha bir çok “kararsız” eyaletin oyları sallantıda.

Trump olayla ilgili özür diledi ve sözlerini asla eyleme dökmediğini söyledi. Öte yandan, “Bill Clinton kadınları taciz etti, Hillary Clinton da bu kurbanlara saldırdı ve utandırdı" diyerek Clinton'u suçladı.

Trump videolu mesajında, toplumda bir kenara itilmiş Amerikalılar için savaşacağı ve daha iyi biri olacağı sözü verdi.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG