Erişilebilirlik

Seçim Propagandası Kuralları Resmi Gazete'de


14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminde propaganda serbestliği ve süresi ile ilgili uyulması gereken usul ve esaslar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Buna göre, Cumhurbaşkanı seçimi için 31 Mart 2023 propaganda döneminin başlangıç tarihi olacak ve 13 Mayıs’a kadar sürecek. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa propaganda 15 Mayıs ile 27 Mayıs tarihleri arasında yapılabilecek.

Milletvekili genel seçimi içinse 18 Mart Cumartesi günü propaganda süreci başlayacak ve 13 Mayıs 2023 Cumartesi günü saat 18.00'de sona erecek.

Seçim zamanında, genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarınca gösterileceklerden başka meydanlarda toplu olarak sözlü propaganda yapılamayacak.

Hangi meydanlarda toplu olarak sözlü propaganda yapılabileceği ilçe seçim kurullarınca belirlenecek.

İlçe seçim kurulunca, o seçim çevresi içindeki miting alanları 28 Nisan Cuma gününe kadar belirlenerek, seçime katılan adaylara yazılı olarak bildirilecek.

Adaylar, bildirimden itibaren 2 gün içinde yararlanmak istedikleri miting alanlarını ve süresini yazılı olarak ilçe seçim kuruluna iletecek.

Basın iletişim araçları ve internette propaganda

Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar seçimin başlangıç günü olan 18 Mart Cumartesi gününden 13 Mayıs Cumartesi saat 18.00’e kadar;

-Yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak, sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabilecekler. Ancak yurt dışında yayımlanan yazılı basında ilan ve reklam yoluyla yazılı veya görüntülü propaganda yapamayacaklar.

-Vatandaşların elektronik posta adreslerine, taşınabilir ya da sabit telefonlarına görüntülü, sesli veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılması yasak olacak.

-Oy verme gününden önceki 10 gün içinde yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayların lehinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtımının yapılması yasak olacak.
Bu kurallar hem Cumhurbaşkanı hem de milletvekili seçimi için geçerli olacak.

Üniversitelerde ve yurt dışında seçim propagandası yasak

Karara gör, fakültelerin, öğrenci yurtlarının, teknik ve idari birimlerinin bulunduğu etrafı kapalı ve giriş çıkışların kontrollu yapıldığı üniversitelerin kampüslerindeki tüm açık ve kapalı alanlarda seçim propagandası ve seçim toplantısı yapılamayacak.

Yurt dışında ve gümrük kapılarında sözlü propaganda yapılamayacak.
Öne çıkan diğer kurallar ise şöyle:

-Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk Bayrağı ve dini ibareler bulundurulamayacak.

-Propaganda döneminin başlangıcından oy verme gününe kadar şehir içi veya şehir dışında, toplu taşıma amacıyla kamu hizmetlerinde kullanılan hava, kara, deniz ve raylı sistem taşıtlarındaki reklam yerleri ve araçlarında, propaganda içeren yayınlar yapılamayacak.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG