Erişilebilirlik

Seçimin ardından Dolar/TL kuru nasıl seyrediyor?


Cumhurbaşkanlığı seçiminin dün yapılan ikinci turunun ardından dolar/TL kuru güne 20 TL seviyesinde başladı.

Dolar sabah saatleriyle itibariyle 20,05 TL’ den işlem görüyor.

ABD’de bugün kutlanan Anma Günü dolayısıyla piyasanın tatil olması nedeniyle, bugünkü işlemlerin sönük geçmesi bekleniyor.

Seçimin ardından Dolar/TL kuru 20 TL seviyesinde seyrediyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

Seçimden önceki geçen haftada ABD Doları Türk Lirası karşısında en yüksek seviyesini görmüştü. Kur haftayı 19,96 TL’ den kapatmıştı. Serbest piyasada ise dolar geçen hafta 20,47 TL’yi geçmişti.

TL, dolar karşısında son bir yılda yüzde 6,4 değer kaybetti.

Erdoğan yönetimi mevcut ekonomi politikasını sürdürecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşamki balkon konuşmasında, “faiz indirildi, enflasyon da inecek” dedi. Ekonomide yaşanan sorunlara ve yüksek enflasyonla fiyat artışlarına konuşmasında değinen Erdoğan, bu konudaki sıkıntıların giderilmesinin “en acil konu başlığı” olduğunu belirtti.

Erdoğan, “Bunları çözmek bizim için zor değil. Faiz 8,5'e indirildi. Enflasyon da inecek” ifadelerini kullanarak, “uluslararası itibara sahip finans yönetimi, yatırım ve istihdam odaklı bir üretim ekonomisi tasarladıklarını” dile getirdi.

Erdoğan yönetiminin "düşük faiz yüksek kur politikasına" yeni dönemde devam edip etmeyeceği merak konusu. Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de dahil olduğu dışarıdan bir ekonomi yönetimiyle AK Parti’nin yeni dönemde farklı bir ekonomi politikası izleyebileceği yönünde haberler basında yer almıştı.

Türkiye Merkez Bankası'nın net döviz rezervleri ise 2002'den bu yana ilk kez eksi bölgeye düşerek, 19 Mayıs'ta eksi 151,3 milyon dolar olmuştu.

XS
SM
MD
LG