Erişilebilirlik

Seçmen Yanıtladı: Neden Evet Neden Hayır?


Anayasa değişikliği referandumu için geri sayımda artık sona gelindi. Amerika’nın Sesi, İstanbul’da meydanların nabzını tuttu, ‘neden evet’ ve ‘neden hayır’ sorularına yanıt aradı.

Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaki havayı anlatacak tek bir sözcük var. O da ‘coşku’. Evet çadırının en popüler şarkıları Dombra ve Ölürüm Türkiyem. Hayır çadırında ise İzmir Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi.

Peki taraflar 18 maddeden oluşan anayasa değişikliğini neden destekliyor ya da neden karşı çıkıyor? Dahası, bu maddelerin getireceği değişikliklerden ne kadar haberdarlar? Mikrofonumuzu uzatıyoruz. Evet cephesinden gelen yanıtlarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hayranlık içeren sözler öne çıkarken, Hayır cephesinde yanıtlar ‘tek adama hayır’ söyleminde birleşiyor.

Seçmen Yanıtladı: Neden Evet Neden Hayır?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:37 0:00

Sesleri, CHP ve AK Parti’yi destekleyenler kadar yüksek çıkmasa da MHP Evet’e, HDP de Hayır’a destek verdiği çadırlarla meydanda. Meydanda siyasilerin miting meydanlarındaki yer yer sertleşen söylemlerinden uzak, barış havası hakim.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG