Erişilebilirlik

“Seçtirdiğimiz Belediye Başkanı İçin İzin mi Alacağım?”


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki dava günü İstanbul'a gitmesi ve kararın gecesi İmamoğlu ile birlikte halka seslenmesi hem bazı muhalefet çevrelerinde rahatsızlık yarattı, hem de iktidardan gelen açıklamalara konu oldu.

Akşener bugün Fox TV’de yayınlanan Çalar Saat programında tartışmalara açıklık getirdi.

İmamoğlu davasının görüldüğü gün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu aradığını, ancak telefonunun kapalı olduğunu söyleyen Akşener, şöyle konuştu:

“Kılıçdaroğlu uçakta zannettim, sonra anlaşıldı ki Almanya’da bir programdaymış. Bir kalabalık, bir güç oluşturabilelim diye Altılı Masa liderlerini aradım. Yanlış anlaşılmasın, izin almaya aramadım, izin mizin değil, hepimizin orada olmasını istedim. Benim kimseden izin alma mecburiyetim yok. Çünkü belediye başkanları iki partinin ittifakıyla seçilmiş belediye başkanları. İzne mizne ihtiyacım yok. Kendi seçtirdiğimiz belediye başkanı için kimden izin alacağım?”

CHP lideri, Almanya’da olduğu için karar günü Saraçhane’de yapılan mitinge yetişememişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta partisinin meclis grup toplantısında yaptığı açıklamada, "İmamoğlu hakkındaki mahkumiyet kararının akıl almaz bir sevinçle kucaklaşarak, 'çak' yaparak, bayram havasıyla kutlandığını" söylemişti.


“Hakkımdaki ceza seçim sürecinin gasp edilmesidir”

Bu arada İBB Başkanı İmamoğlu bugün Konya’da yaptığı açıklamada, hakkındaki cezanın “vicdan yoksunu” bir ceza olduğunu söyleyerek, “Vatandaşımızın vicdanında bu karar bir mahkeme kararı değildir, siyasi baskıyla verilmiş bir karardır” dedi.

Verilen cezanın seçim sürecinin gasp edilmesi ve şantajla sürecin kontrolunun sağlanması olduğunu dile getiren İmamoğlu, milletin seçimde buna sert bir cevap vereceğini kaydetti.

İmamoğlu, AKP’lileri bu karara ses çıkarmaya çağırarak, belediyeye yönelik terör soruşturmasına ilişkin soruya ise "baskıların bitmeyeceğini" söyleyerek yanıt verdi.

“Planımız belli, 2023’te iktidar olmak ve bu kötülükten kurtulmak. Göreceksiniz 10 milyonlarca fark yiyecekler” diyen İBB Başkanı, mücadelelerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG