Erişilebilirlik

Selçuk Şirin’e Jacobs Ödülü


New York Üniversitesi (NYU) Öğretim Üyesi Profesör Selçuk Şirin, sosyal girişimcilik alanında dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen 2018 Jacobs Ödülü’nü aldı.

Şirin, Amerika’daki Müslüman gençler, göçmen çocuklar ve Suriyeli mülteciler üzerine yaptığı uygulamalı çalışmalarıyla ödüle layık görüldü.

Zürih’te yapılan ödül töreninde Şirin’in hayat hikayesini ünlü sanatçı ve siyasi aktivist Bob Geldof seslendirdi.

ABD’de 11 Eylül saldırıları sonrasında artan İslamofobi’nin etkisini gösteren ilk bilimsel çalışmayı yapan Şirin, ‘Muslim American Youth’ (Amerikalı Müslüman Gençler) adlı kitabıyla tanınıyor.

Göçmen çocuklar ve mülteciler üzerine ABD ve Norveç’te de birçok bilimsel çalışmaya imza atan Şirin, 2013’te New York Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle Suriyeli göçmen çocuklar üzerine ilk saha araştırmasını yaptı. Şirin’in raporu, Suriyeli mülteci çocuklarda umutsuzluk, PTSD ve depresyonun yaygın olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca mülteci çocukların eğitsel ve psikolojik ihtiyaçlarına yanıt vermek için yenilikçi yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu anlaşıldı.

2015 yılında yeni eğitim teknolojilerini kullanarak yenilikçi yollardan çocuklara öğrenme olanağı sunan Project Hope’u başlatmaya karar veren Şirin, New York Üniversitesi’ndeki meslektaşlarından oluşan ekiple birlikte temel eğitim kaynaklarını çocuklara ulaştırabilmek için bir ‘oyun bazlı online eğitim platformu’ geliştirdi. Suriyeli mülteci çocuklar için özel olarak geliştirilen Türkçe, kodlama, zihinsel beceriler ve aynı zamanda çocukların çaresizliğini azaltıp, geleceğe dair umutlarını arttıracak oyunlardan elde edilen son derece başarılı sonuçlar literatüre girdi.

"Teknolojiyi kenarda kalmış çocuklar için kullanmak istiyorum"

VOA Türkçe’ye kazandığı önemli ödül sonrasında duygularını aktaran Şirin, “Yıllardır Türkiye ve Amerika’da marjinalize edilmiş çocukların eğitim ve psikolojik sorunlarına derman olmaya çalışıyorum. Zor ve yalnız bir yolculuk benimkisi. Engel çok, ama arada destek olan da çıkıyor. Bu gece aldığım ödül o nedenle çok kıymetli benim için. İnsanın tek başına olmadığını bilmesi güzel bir şey. Amacım teknolojiyi kenarda kalmış çocuklar için bir kaldıraç olarak kullanmak. Umutluyum” dedi.

“Jacobs Ödülü” nedir?

2018 Klaus J. Jacobs ödülü, İsviçre kökenli Jacobs Vakfı tarafından her yıl alanlarında fark yaratan bilim adamı ve sosyal girişimcilere veriliyor.Ödül sahiplerinin konuşmaktan daha fazlasını yaparak harekete geçtiklerinin altını çizen Jacobs Vakfı, adaylarını toplumsal sorunlara çözüm arayan ve topluma faydalı projelerde çalışan bilim adamı veya sosyal girişimciler arasından seçiyor.

Selçuk Şirin kimdir?

Doçent Dr. Selçuk Şirin, New York Üniversitesi’nde (NYU) öğretim üyesi olarak görev yapıyor. İstatistik ve davranış bilim alanında uzman olan Şirin, ODTÜ’den lisans, SUNY’den yüksek lisans ve Boston College’dan doktora derecesi aldı.

Şirin NYU Araştırma Laboratuvarı’nda 100’e yakın bilimsel yayına imza attı. Boston College ve NYU’dan Öğretim Üyesi Mükemmeliyet Ödülü, ABD Çocuk Gelişimi Vakfı’ndan Genç Araştırmacı Ödülü ve dünyadaki en büyük eğitim araştırmacılar derneği olan AERA’dan da Araştırma Büyük Ödülü aldı.

Selçuk Şirin, 2015 yılında ABD Bilimler Akademisi Komisyonu’na seçildi. Akademisyen, 2014 yılından itibaren Hürriyet gazetesinde veriye dayalı köşe yazıları yazıyor. Selçuk Şirin’in son kitabı “Yol Ayrımındaki Türkiye: Ya Özgürlük Ya Sefalet” Ekim 2015’te piyasaya çıktı.

Chobani yoğurtlarının sahibi Hamdi Ulukaya'yla birlikte Türkiye’deki gençlerin çeşitli girişimlerini destekleyen projelere imza atan Selçuk Şirin, Ulukaya’nın kendi adıyla başlattığı Hamdi Ulukaya Girişimi’yle (HUG) Türkiye’deki girişimci potansiyelini harekete geçirdi. Türkiye’nin birçok bölgesinden çok sayıda genç girişimcinin ABD’ye gelmesini sağlayarak projelerinin gerçekleşmesine destek verdi.

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG