Erişilebilirlik

Senato’da Heyecanlı Gün


Amerikan Senatosu bugün ilerleyen saatlerde toplanarak hükümete harcama yetkisi verilmesi konusundaki anlaşmazlığı ele alacak

Amerikan Kongresi’nde bu gece yarısına kadar anlaşma sağlanamazsa devlet daireleri yarın kapanma noktasına gelebilir. Senato, bugün Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen bütçe tasarısını görüşmek üzere toplanıyor.

Bütçe üzerindeki anlaşmazlık Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin Başkan Barack Obama’nın birinci döneminde kabul edilen sağlık reformu yasasına itirazından kaynaklanıyor. Cumhuriyetçiler yasanın uygulamaya geçiş tarihini ertelemek veya yasa nedeniyle ortaya çıkabilecek kamu harcamalarına kaynak ayırmak istemiyor. Sağlık reformu, sigortası olmayan milyonlarca kişiye sağlık hizmetlerinden yararlanma şansı veriyor.

Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid, Cumartesi günü Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ve sağlık reform yasasının bazı bölümlerinin yürürlüğe girmesini bir yıl erteleyen bütçe tasarısını Senato’dan geçirmeyeceklerini söyledi. Senato, Demokratların kontrolünde. Demokratlar, sağlık reformunun yasalaştığına dikkati çekiyor ve yoksullara ucuz ve devlet tarafından sübvanse edilen sağlık sigortası alma şansı tanıdığı için destekliyorlar.

Cumhuriyetçiler ise reform paketinin karmaşık olduğunu ve yürürlüğe girebilecek durumda olmadığını söylüyorlar. Cumhuriyetçiler, özellikle küçük işletmeler üzerinde ek bir yük getireceği ve yeni vergiler getirdiği için yasanın ekonomiyi de olumsuz yönde etkileyeceği görüşünü savunuyor. Obama ise yasanın içinin boşaltılmasına izin vermeyeceğini söylüyor.

Eğer Kongre bu gece yarısına kadar anlaşma sağlayamazsa, yarın, görevi aciliyet arzetmeyen tüm devlet memurları ücretsiz zorunlu izine çıkarılacak ve bu yüzden de birçok devlet dairesinde işler durma noktasına gelecek. Zorunlu ücretsiz izine çıkarılan memur sayısı bir milyonun üzerinde. Hükümet kapanırsa, müze ve parklar kapalı kalacak, vergi ve pasaport daireleri dahil birçok kamu kurumu Amerikalılara hizmet veremeyecek.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan BM Güvenlik Konseyi toplantısı için New York’ta – 29 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG