Erişilebilirlik

Senatör McCain’den Türkiye’de Basın Özgürlüğü Eleştirisi


Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen isimlerinden Senatör McCain, Wall Street Journal muhabiri Ayla Albayrak’ın hapis cezası almasıyla ilgili bir açıklama yayınlayarak Türkiye’de tutuklu gazeteciler konusuna atıfta bulundu.

Senatör John McCain’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhuriyetçi senatörün Wall Street Journal gazetesi muhabiri Ayla Albayrak’ın hapis cezası almasıyla ilgili eleştiriler yer alıyor.

Açıklamada McCain, “Mahkemenin gerçek dışı iddialarla Wall Street Journal gazetesi muhabiri Ayla Albayrak’a iki yıldan uzun bir süre hapis cezası vermesinden derin üzüntü duydum. Sayın Albayrak’ın cezalandırılmasının gerçek nedeni Türkiye ve yakın çevresindeki bölgeden farklı siyasi görüşleri yansıtarak haber yapabilme yeteneği ve cesaretine sahip olmasıdır. Albayrak’ın cezalandırılması Erdoğan hükümetinin Türkiye’de özgür basına karşı yürüttüğü baskıların yeni bir halkası olmuştur. Amerikan yönetimi Türkiye’yi bu temelsiz mahkumiyetlerden geri dönülmesi, yanlış kararlarla hapsedilmiş tüm gazetecilerin serbest bırakılması ve Türkiye ve dünyada insan haklarına saygı gösterilmesi konusunda uyarmalıdır” dedi.

McCain Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarının Türk Büyükelçilik konutu önünde protestocularla karıştığı kavga sonrasında sert eleştirilerde bulunmuş da bir TV kanalında “Türk Büyükelçi Amerika’dan kovulmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’den Benzine Stratejik Rezerv Freni - 6 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:08 0:00
XS
SM
MD
LG