Erişilebilirlik

Senatör Menendez'in Türkiye'ye F-16 satışına itirazları sürüyor


Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez, Türkiye’yle ilgili yeni bir durumun olmadığını ve kendisinin Türkiye’ye dair kaygılarınnı dile getirmeye devam edeceğini söyledi.
Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez, Türkiye’yle ilgili yeni bir durumun olmadığını ve kendisinin Türkiye’ye dair kaygılarınnı dile getirmeye devam edeceğini söyledi.

Türkiye’ye F-16 savaş uçakları ve modernizasyon kitlerinin satışına karşı görüşleriyle bilinen ABD’li Senatör Bob Menendez Türkiye’ye dair görüşlerinde bir değişiklik olmadığını dile getirdi.

Reuters haber ajansına konuşan Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez, Türkiye’yle ilgili yeni bir durumun olmadığını ve kendisinin Türkiye’ye dair kaygılarınnı dile getirmeye devam edeceğini söyledi. Son dönemde Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesinin Washington’da F-16 konusunda Senato’daki havayı değiştirmesine dair beklenti hakimdi.

Menendez, Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak satışa dair Senato sürecini beklemeye alma hakkını elinde bulunduruyor.

ABD’li senatör, Türkiye’nin Yunanistan’la ilişkileri başta olmak üzere ülkedeki insan hakları ihlalleri ve ifade özgürlüğü gibi konulara yönelik olarak sık sık eleştirilerini dile getirerek Türkiye’ye F-16 satışına karşı olduğunu belirtiyor.

Menendez son olarak yaptığı değerlendirmede de, “Erdoğan tamam demesine rağmen İsveç henüz Türkiye’den NATO için parlamento onayını almadı. Erdoğan, parlamentoyu oylamaya çağırabilirdi ama bunu yapmadı” dedi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ayrıca yine Yunanistan konusuna atıfta bulundu. Menendez, Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik düşmanca tavırlarının sürdüğünü savundu ve "Bir NATO müttefikinin diğerine düşmanca tavır almasının ve bir başkasına F-16 satmasının bizim için nasıl bir sonucu olur?" ifadelerini kullandı.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG