Erişilebilirlik

Senatör Menendez yeni komplo iddiasında yargıç karşısına çıktı


Savcılar, Senatör Menendez ve eşi Nadine Menendez'in son beş yıl içinde New Jersey'li üç işadamından yolsuzluk karşılığı nakit para, külçe altın ve lüks otomobilleri içeren rüşvet aldığını iddia ediyor.
Savcılar, Senatör Menendez ve eşi Nadine Menendez'in son beş yıl içinde New Jersey'li üç işadamından yolsuzluk karşılığı nakit para, külçe altın ve lüks otomobilleri içeren rüşvet aldığını iddia ediyor.

Demokrat Partili New Jersey Senatörü Bob Menendez, Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nun başkanlığını yaptığı dönemde Mısır hükümeti adına çalıştığını iddia eden komplo suçlamasında “suçlu olmadığı” beyanında bulundu.

69 yaşındaki Menendez'in bugün öğleden sonra saatlerinde New York'un Manhattan bölgesindeki mahkemede Yargıç Sidney H. Stein'ın karşısına çıktı.

Menendez, hakkında geçen ay hazırlanan iddianame sonrasında Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığı'ndan istifa etmişti. Savcılar, Senatör Menendez ve eşi Nadine Menendez'in son beş yıl içinde New Jersey'li üç işadamından yolsuzluk karşılığı nakit para, külçe altın ve lüks otomobilleri içeren rüşvet aldığını iddia ediyor.

Geçen hafta davanın diğer sanıkları, eski iddianamenin yerini alan iddianamedeki suçlamalar karşısında “suçlu olmadıkları” beyanında bulunmuştu. Senatör Menendez hakkındaki iddiaların tebliğinin ise Menendez'in Senato'daki görevleriyle ilgilenmesi amacıyla ertelenmesine izin verilmişti.

Menendez, 30'dan fazla Demokrat Partili'nin senatörlükten istifa etmesi çağrılarına direniyor.

Yeniden yazılan iddianamede Senatör Menendez, eşi Nadine ve işadamlarından birinin, Menendez'in Mısır hükümeti ve Mısırlı yetkililer adına çalışmasını sağlamak amacıyla komplo kurdukları suçlamasına yer veriliyor.

Menendez'in bir ABD Kongresi üyesi olarak yabancı bir hükümet adına çalışması yasak.

Senatör Menendez, Kahire'deki ABD Büyükelçiliği'ndeki personel hakkında Mısırlı yetkililere bilgi aktarmak, Amerikalı senatörleri etkilemek ve Mısır'ın karşı çıktığı bir baraj projesini durdurmak amacıyla ABD Dışişleri Bakanlığı'nı uluslararası müzakerelere daha fazla müdahale etmeye çağırmak için Mısır adına bir mektup kaleme almakla suçlanıyor.

Geçen hafta Nadine Menendez ve işadamı Wael Hana, yeni iddianamede yer alan suçlamalar karşısında “suçlu olmadıklarını” beyan etmişti.

Senatör Menendez'i Mısır hükümeti ve yetkilileri adına kullanmak için komplo kurdukları iddia edilen Nadine Menendez ve Wael Hana, suçlu bulunmaları durumunda beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Forum

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG