Erişilebilirlik

'Şeytanın Avukatı' Jacques Verges Öldü


Kimilerine göre, “Şeytanın avukatı”, “terör avukatı” kimine göre ise “kahramanların savunucusu” diye anılan dünyanın en ilginç avukatı Jacques Verges, dün eceliyle öldü. Nazi savaş suçlusu eski Gestapo üyesi Clause Barbier’den, Abdullah Çatlı ve Sırp diktatör Slobodan Miloseviç’e, Çakal Carlos’dan Cezayirli direnişçilere kadar ‘şok müvekkil listesi’ ile dünyanın tanıdığı avukat Verges, sıradışı yaşamıyla kitap ve belgesellere konu oldu.

Verges adını ilk kez hakkında idam kararı verilen General De Gaulle’ü destekleyerek duyurdu. Komünistlerin Naziler’e karşı başlattığı direniş nedeniyle Fransız Komünist Partisi üyesi oldu. Ancak De Gaulle’ün Cezayir savaşındaki tavrı ve PCF’in gerekli tavrı almaması nedeniyle bundan vazgeçti. Fransa’ya karşı bağımsızlık mücadelesi veren Cezayirli örgüt FNL’in efsanevi kadın militanlarından Cemile Buhayred’i savunarak idamdan kurtardı. Daha sonra Cemile ile evlenen ve islam dinine geçen Verges, 2 çocuğuna rağmen Cezayir’de sıkılarak ortadan kayboldu.

1970-78 yılları arasında Mao ile görüştükten sonra ‘sır olan’ Verges’in Kızıl Kimmerler ve arkadaşı Pol Pot ile olduğunu sanılırken, Paris’te sahte bir kimlikle yaşadığı ortaya çıktı. Çin gizli servisi için çalıştığı, aynı anda Fransız servisine de ajanlık yaptığı söylendi. 1978’de Paris’te kimliği açıklandıktan sonra yeniden avukatlığa başlayarak şok davaların savunulmayan sanıklarını savundu. Verges aynı zamanda Nazi savaş suçlusu gestapo Claude Barbier, inkarcı fransız filozof Roger Garaudy, yıllarca tüm istihbarat örgütlerini atlatmayı başaran Venezuellalı “profesyonel devrimci” Çakal Carlos, Lübnanlı aktivist George İbrahim Abdullah, Sırp diktatör Slobodan Miloseviç, Saddam’ın yardımcısı Tahir Ramazan ve Türkiye’den 1998 yılında Fransa’da yakalanan mafya lideri Alaaddin Çakıcı’yı savunmuştu. Saddam Hüseyin ve Abdullah Öcalan’ı da savunmak isteyen Verges, ailelerin karşı çıkması nedeniyle bu davaları alamamıştı.

Satranç tutkunu Verges, yaklaşık 20 kitaba imza attı. Verges hakkında 2007 yılında, Barbet Schroder, ‘Terör Avukatı’ adlı bir belgesel çekmişti.
XS
SM
MD
LG