Erişilebilirlik

Siber Suçluları Önlemek Araştırma Gerektiriyor


Siber Suçluları Önlemek Araştırma Gerektiriyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00
Linki indirmek için

Siber Suçluları Önlemek Araştırma Gerektiriyor

20 yıl önce neredeyse var olmayan siber suçlar bugün dünyanın en hızlı büyüyen suç türlerinden biri

Kim olursanız olun ve nerede yaşarsanız yaşayın eğer bilgisayarınız varsa siber suçluların hedefleri arasındasınız. Tehdit altında olanlar yalnızca bireyler değil.

Mayıs’ta New York doğu bölgesi savcısı Loretta Lynch 45 milyon dolar çalmak amacıyla yabancı bankalara siber saldırı düzenleyen 8 kişi aleyhinde dava açtı.

Loretta Lynch: “Bu 21’nci yüzyıl tarzı bir banka soygunuydu ve internet aracılığıyla dünyayı kapsıyordu. Ancak silah ve maskeler yerine bu siber suç örgütü diz üstü bilgisayarlar ve kötü amaçlı yazılım kullandı.”

Whitehorse Technology Solutions adlı internet güvenliği danışma şirketinin başkanı Alan Edwards, engellenen soygunun ve geçenlerde Amerikan füze savunma sistemlerinin güvenliğinin Çinli korsanlar tarafından aşıldığı haberlerinin siber suçluların artan becerilerini ortaya koyduğunu söylüyor: “Siber suçlular, 14 yaşında canı sıkıldığı için bu işlerle uğraşan yaramaz dahilerden organize suç işleyen bireylere dönüştü ve devletler adına çalışmaya başladılar.”

Edwards’ın şirketi internet üzerinden gerçek zamanlı güvenlik ve izleme hizmeti sunuyor.

Edwards çoğu kişinin bu hizmetin getirdiği masrafı gereksiz bulduğunu, ancak hizmetin değerini başarılı bir saldırının neye mal olacağını gördükleri zaman anladıklarını söylüyor: “Ne yazık ki bu otomobil veya ev sigortası gibi. Kaza geçirinceye kadar herkesin bu giderden nefret etmesi doğal.”

Ağ güvenliğini geliştirmek çok önemli ancak Maryland Üniversitesi kriminoloji profesörü David Maimon’a göre, bu, işin yalnızca yarısı.

David Maimon: “Bu konuya bilgisayarcılık açısından yaklaşımımız hep ağa ya da bilgisayarlara odaklı. Bu bir kriminoloğun bir bireyin suç işleme nedenlerini anlarken silaha ya da kapıya yoğunlaşmasına benziyor.”

Maimon’un tartışma yaratan araştırması, üniversite ağına bağlı yabancı öğrenci sayısıyla siber saldırıların kaynağı ve sıklığı arasındaki bağlantıyı ortaya çıkardı.

David Maimon: “Şöyle söylemek mümkün. Belli ülkelerden gelen yabancı öğrenci sayısı arttıkça kampüsün bu belli ülkelerden saldırıya hedef olma olasılığı yüzde 40 oranında artıyor.”

Profesör Maimon bu konuda araştırmaya daha fazla zaman ayrılması gerektiğini söylüyor. Maimon’un siber konsanlarla ilgili araştırmalarının, siber saldırıların arkasındaki motivasyonun ne olduğunu ve potansiyel kurbanların internet hareketlerinin saldırıları nasıl daha kolay ya da zor hale getirebileceğini açıklaması bekleniyor.
XS
SM
MD
LG