Erişilebilirlik

Silah Uzmanları Suriye'de Çalışmaya Başladı


Suriye’nin kimyasal silahlarının imhasını denetleyecek uluslararası uzmanlar Şam’da kaldıkları otelden çıkarak çalışmalarına başladı.
19 uzman ve 14 BM görevlisinden oluşan ekibin nereye gittiği açıklanmadı.

Merkezi Lahey’deki Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne bağlı uzmanlar Suriye’deki 1,000 ton olduğu tahmin edilen kimyasal silah stoklarının tesbit ve dökümünü yapacak.
Sarin, hardal ve diğer yasaklanmış zehirli gazları içeren kimyasal stokların ülke çapında 44 yerde depolandığı tahmin ediliyor.

Amerika ile Rusya arasında varılan ve Suriye hükümeti tarafından kabul edilen anlaşma kimyasal silahların dökümünün 1 Kasım’a kadar bitirilmesini öngörüyor.
Anlaşmaya göre kimyasal silahların imhası ise 2014 yılının ortasında tamamlanacak.

İmha işleminde zehirli gazların yüklendiği roketler havaya uçurulacak, boş kovanların üzerinden tank geçirilecek ya da içleri betonla doldurulacak, makinalar yağlayıcı madde konmadan çalıştırılarak işlemez hale getirilecek ve karıştırma cihazları balyozlarla parçalanacak.

Öteyandan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Suriye’yi kimyasal silahlardan arındırma planın doğru yolda ilerlediğini açıkladı. Putin dünya güçleri, uluslararası uzmanların çalışmalarını desteklemeyi sürdürürse askeri güç kullanmaya gerek kalmayacağını söyledi.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG